Въздушен сблъсък над Балтийско море! Руски изтребител наруши въздушното пространство на НАТО
Талин съобщи, че съветски изтребител за малко е нарушил въздушното пространство на НАТО над Балтийско море, откакто естонските военноморски сили са се пробвали да спрат обвързван с Русия танкер, за който се счита, че е част от така наречен " горист флот ", съобщи Ройтерс, представена от Българска телеграфна агенция.
Русия прави оценка глобите като злоумишлен опит да се разбие стопанската система ѝ и споделя, че всички кораби са свободни да минават през Балтийско море и че е рисково да се подхващат каквито и да е опити за прекъсването им.
Още вести от Украйна
Естонските военноморски сили обявиха, че плаващият без байрак транспортен съд " Ягуар ", против който Англия предходната седмица наложи наказания, е пренебрегнал настояването им да спре. " Русия изпрати изтребител, който да ревизира обстановката. Този изтребител наруши въздушното пространство на НАТО в продължение на близо една минута ", сподели естонският външен министър Маргус Цахкна пред публицисти в Турция преди среща на външните министри на алианса. " Русия е подготвена да пази " сенчестия флот " … Ситуацията е доста сериозна ", добави Цахкна.
Западните страни споделят, че Москва употребява така наречен " горист флот ", който се състои от над 100 кораба, с цел да заобикаля глобите против износа на съветско гориво. Москва всекидневно изпраща милиони барели нефт и гориво в Китай и Индия.
Танкерът " Ягуар " е плавал в интернационалните води сред Естония и Финландия и не се е съобразил с настояването на естонските военноморски сили да промени курса си, съобщи по-късно пред Ройтерс представител на естонската войска. Руски изтребител СУ-35 се е доближил до плавателния съд, навлизайки в интернационалното въздушно пространство, като след това за малко е наруши въздушното пространство на Естония.
Финландия предизвести, че съветски кораби в региона подхващат безразсъдни маневри, а Литва изрази опасения от експлоадирането на спор.
" Вероятността от сериозна ескалация в Балтийско море нараства ", сподели литовският министър председател Гинтаутас Палуцкас. " Русия ясно показва, че е подготвена да отбрани маршрута за своя нефт. Трябва да действаме деликатно и рационално, тъй че ескалацията да не прерасне във боен конфликт ", добави той.
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте съобщи, че Естония и военният блок поддържат " непосредствен контакт " във връзка случая.




