Tри българки учени с награда от 5000 евро за своите смели проекти в сферата на медицина, химия и математика
Талантливите дами бяха отличени по световната стратегия „ За дамите в науката “ на L`Oreal и ЮНЕСКО
Д-р Магдалена Баймакова, доктор Мира Бивас и доктор Мирослава Недялкова са тазгодишните носителки на националната стипендия „ За дамите в науката “ за България. Престижното отличие им бе присъдено за техните новаторски научни хрумвания на публична гала в Софийски университет „ Св. Климент Охридски “ през вчерашния ден, 31 октомври, в навечерието на Деня на будителите.
Почетен посетител на събитието беше г-жа Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, която за втора поредна година поддържа с наличието си идеята за повече дами в науката.
Стипендиите „ За дамите в науката “ се отпускат всяка година от L`Oreal и ЮНЕСКО на млади дами учени и имат за цел да поддържат тяхната научноизследователска кариера и упоритости да трансформират света към по-добро със силата на науката. Трите тазгодишни п обедителки бяха отличени за своите смели научни планове с премия от по 5000 евро всяка.
Проектът, с който доктор Магдалена Баймакова впечатли журито на „ За дамите в науката ” 2018, е фокусиран върху проучването и предварителната защита на Хепатит Е вирусна зараза. Макар родината на рисковия вируса да е Средна Азия, нарасналите равнища на миграция на хора и животни са довели до това той от ден на ден да се популяризира и в Европа. Това прави проучванията на доктор Баймакова освен извънредно забавни, само че и мощно нужни, значими и с световна употреба. Към момента доктор Баймакова е основен помощник в Катедра „ Инфекциозни заболявания “ при ВМА-София. Тя е притежател на редица оценки, измежду които и това за „ Млад доктор на годината “.
Втората стипендиантка за 2018 година, д-р Мира Бивас, е млада и амбициозна повелителка на числата. В момента тя е основен помощник по едно и също време във Факултета по математика и информатика на СУ „ Св. Кл. Охридски “ и в Института по математика и информатика на Българска академия на науките, където развива гения си в региона на приложната математика. Любовта й към числата датира още от гимназията, а планът, с който печели стипендията „ За дамите в науката “ тази година, цели да направи един нов прочит на класическите теореми, които затрудняват значителен брой възпитаници в учебно заведение, с цел по-ефективна оптимизация на разнообразни процеси.
Д-р Мирослава Недялкова е името на третата стипендиантка по програмата „ За дамите в науката “ тази година. Тя е необикновено надарен химик и сега е основен помощник във Факултета по химия и фармация на СУ „ Св. Климент Охридски “. Печелила е стипендии на Европейската комисия в Барселона и по стратегия на Швейцарския Фонд за Наука, както и на фондация Фулбрайт. Проектът, с който доктор Недялкова печели стипендията „ За дамите в науката “ за 2018 година, цели обстойно изследване и предварителна защита на човешките алергии и в частност оценка на алергенните протеини. Научните й хрумвания са с изключителна значимост заради възходящата приложимост на модифицирани протеини в храни, медикаменти и други, както и заради обстоятелството, че 15% от международното население страда от разнообразни типове алергии.
Тази година стипендиантската стратегия „ За дамите в науката “ се организира в България за 8-и следващ път в партньорство между L`Oreal България, СУ „ Св. Климент Охридски “ и Националната комисия за ЮНЕСКО – България. 2018 година е извънредно значима за програмата и тъй като самодейността отбелязва 20 години от основаването си и до през днешния ден продължава да е единствената по рода си световна стратегия, която цели да стимулира и поддържа дамите учени по целия свят, които посредством работата си способстват за напредъка на науката. През последните 20 години „ За дамите в науката “ е отличила над 3100 дами учени в 117 страни, като 3 от отличените дами през днешния ден са и носителки на Нобелови награди за просвета
„ Като част от световната самодейност, програмата „ За дамите в науката “ се организира в България към този момент 8 години. 8 години, в които дружно с ЮНЕСКО и Софийски университет „ Св. Климент Охридски “ сме отдадени на идеята да насърчаваме равноправието и разнообразието в региона на науката в България и да отдаваме заслуженото самопризнание на надарените дами учени в страната. Към днешна дата сме отличили 21 изявени българки откриватели, чиято обич към науката е в действителност вдъхновяваща “ – каза Бриджит Стрелър, общоприет управител на L`Oreal България, по време на церемонията по награждаването на тазгодишните стипендиантки.
Събитието бе почетено от редица публични лица и висши представители на научната общественост, измежду които Карина Ангелова – заместник-министър на образованието и науката, Амелия Гешева – заместник-министър на културата, Дончо Барбалов – заместник-кмет на Столична община направление „ Финанси и стопанска активност “, Милена Дамянова – Директор на Дирекция „ Наука “ към МОН, Юрий Щерк – заместник-министър на външните работи и ръководител на Национална комисия за ЮНЕСКО – България, проф. Николай Витанов – заместник-ректор на СУ „ Св. Климент Охридски “, проф. Диана Петкова – ръководител на Съюза на учените в България.
Тази година програмата получи и мощна медийна поддръжка от страна на: сп. Наука, bTV Media Group, bTV Radio, радио N-JOY, BTA, в. Стандарт, БНР, сп. ELLE и Elle.bg, сп. Harper’s Bazaar, Rozali.com, MomichetataOtGrada.com, Dnevnik.bg, сп. Glamour и Glamour.bg, сп. Икономист, ViewSofia, Novinite.bg, Jenite.bg, ClubZ.bg, Woman.bg, Kafene.bg, MikaMagazine.
Новото девето издание на „ За дамите в науката “ следва да стартира след няколко седмици с отваряне на приема на кандидатури за 2019 година в търсене на най-талантливите българки учени.
Националната стратегия „ За дамите в науката “
Националната стратегия за стипендии е част от международната стратегия на L`Oréal–ЮНЕСКО „ За дамите в науката “, основана, с цел да разпознава и поддържа дамите, чиито достижения са съдействали за развиването на научното знание, както и с цел да обезпечи поддръжка на обещаващи млади дами учени с почтени планове.
Националните стипендии „ За дамите в науката “ на L`Oréal–ЮНЕСКО се отпускат за планове, които се осъществят в една обособена страна. Те към този момент съществуват допълнително от 50 страни, а в България се появяват за първи път през 2010 година.
Световната стратегия „ За дамите в науката “
Световната стратегия „ За дамите в науката “ е основана през 1998 година, когато L`Oréal и ЮНЕСКО сплотяват напъните си в поддръжка на дами учени в региона на естествените науки и за разпространение на научния им труд, като основават Наградите „ За дамите в науката “. Днес самодейността се е разраснала доста в интернационален проект, включвайки още програмата International Rising Talents, както и национални и районни стипендии. Програмата „ За дамите в науката “ се е трансформирала в една световна самодейност, която към този момент е подкрепила над 3100 дами от 117 страни.
Източник: novinite.bg
КОМЕНТАРИ