Таксиметров шофьор върна над 12 хиляди лева на възрастни хора, измамени от ало измамници
Таксиметров водач е върнал 12 700 лева на жертви на телефонна машинация, оповестиха от Министерство на вътрешните работи в Монтана.
На 30 септември на домашния телефон на възрастно семейство от с. Липен от прикрит номер се обадила жена, която се показала за чиновник на енергийно сдружение. Тя съобщила на фамилията, че има непогасени отговорности в размер на 7000 лева
Последвало ново позвъняване от чужд, който се показал за чиновник на престъпна полиция, и обяснил, че на територията на селото работят телефонни измамници. Мнимият служител на реда обяснил, че фамилията би могло да помогне за залавянето им, като събере и съобщи всичките си налични спестявания на човек, който ще бъде изпратен на адреса им.
Малко по-късно пред дома на пострадалите дошъл водач на таксиметрова компания, който взел приготвения от тях пакет с 12 700 лева При потеглянето си към регионалния град водачът погледнал в пакета. Видял какво вози, обърнал колата и върнал парите на възрастното семейство.
На полицията водачът споделил, че получил позвъняване от чужд от румънски номер, от който му било казано, че изкупува земи в региона на община Монтана. От адреса в селото трябвало да вземе документи, а по-късно трябвало да откара и възрастните хора до нотариус.
По случая е формирано досъдебно произвеждане. Районното ръководство в Монтана работи по установяването на създателите на опита за телефонна машинация.
От Областната дирекция на Министерство на вътрешните работи в Монтана споделиха, че в района е регистриран връх на телефонните измами в интервала 2015-2020 година. Тогава годишно вредите доближават до 300 000 лева, като има случаи на дадени едновременно по 30 000 - 40 000 лева Броят на измамите понижава, откакто полицията създаде листовки с инструкции по какъв начин възрастните хора да се пазят от тях, заяви Българска телеграфна агенция.
FaceBookTwitterPinterest




