Експерт съсипа Людмила Петкова за Бюджет 2025: Такова нещо не е имало!
Такова знамение не е имало. Този бюджет е неуместен. Това съобщи икономистът Георги Вулджев от ЕКИП.
Според него бюджет 2025 е недопустим и като упования в само че и като упования към данъкоплатците. По думите му, съгласно него, заложените ограничения в проектобюджета ще ударят джоба на междинната класа, защото ще има голямо нарастване на данъчната тежест, което не би трябвало да бъде одобрявано. Разходите за заплати ще се вдигнат с 23%, безусловно безпричинно.
Нужна е моментална проверка на проектобюджета, счита Вулджев.
Темата разяснява също доцент Валери Апостолов от КТ „ Подкрепа “, който уточни:
„ Всички сме с огромни упования към бюджет 2025 на служебното държавно управление. Липсват политики, ограничения и промени в трите бюджета. Проблемите за нас, синдикатите – за НЗОК не видяхме политики, които да целят да подобрят неналичието на дипломиран личен състав. Видяхме високи цени на медикаменти, мощна централизация на здравни услуги в огромните обитаеми места. ”
От АИКБ са срещу и трите бюджета. Според Добрин Иванов държавният бюджет е небалансиран по повод източниците на приходите и прекомерността на разноските. Той напомни, че до 2019 година бюджетите се правеха по еднакъв метод – посредством индексиране на приходите и разноските с % на информация, като нормално приходите бяха подценявани. След 2020 година пък се надценяват приходите, с цел да се финансират по-големи разноски.
Проектобюджетът беше оповестен на 9 декември. Станаха ясни главните параметри на Бюджет 2025. Министерството на финансите публикува законопроектът за държавния бюджет на Република България за 2025 година и обновената средносрочна бюджетна прогноза за интервала (АСБП) 2025 – 2028 година
От пресцентъра на МФ акцентират, че подготовката на Бюджет 2025 и обновената средносрочна бюджетна прогноза за интервала 2025 – 2028 година са повлияни от разнообразни фактори и провокации. Такива фактори са влезлите в действие европейски законодателни актове, свързани с приемането на реформираната рамка за икономическо ръководство в Европейски Съюз и политическата конюнктура в страната. В актуалната прогноза на МФ времевият интервал е уголемен до 4 години (2025 – 2028 г.), а задачите на фискалната политика и параметрите на бюджетната рамка са съобразени с целите за опазване на фискалната резистентност.
ЕКСКЛУЗИВНО! С хиляди „ въртележки “ Бюджет 2025 влиза в 3% недостиг, само че с рекорден външен дълг! (ПРОЕКТ)
Източник: Българска национална телевизия
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News