Световният учен професор Бернхард Хойплер получи 2,5 милиона евро от

...
Световният учен професор Бернхард Хойплер получи 2,5 милиона евро от
Коментари Харесай

Световен учен получава европейско финансиране, за да извършва научни изследвания в София

Световният академик професор Бернхард Хойплер получи 2,5 милиона евро от Европейския научноизследователски съвет, с цел да работи в България по калкулации, свързани с усъвършенстването на транспортни, логистични и интернет мрежи, заяви Европейската комисия.

Проф. Хойплер ще работи в института " Инсайт " (INSAIT) към Софийския университет " Св. Климент Охридски ", откакто по-рано е взаимодействал с университета " Карнеги Мелън ", с Масачузетския софтуерен институт в Съединени американски щати и с Федералния механически университет в Цюрих. В София той ще управлява работата по правенето на математически и алгоритмични модели в посочените области.

Общо с днешното решение Европейският проучвателен съвет отпуска 838 милиона евро на 319 водещи учени, с цел да се занимават с високорискови и високодоходни проучвания с опция за реализиране на реформаторски открития, се показва в известието. Изследванията ще бъдат в региона на медицината, математиката, квантовата физика. Основна част от проучванията ще бъдат осъществени във Англия (62), Германия (46), Швейцария (32), Испания (29) и Франция (26). Победителите са от над 30 националности, в това число 52-ма германци, 45 британци и 29 италианци. Тази година за европейски средства са кандидатствали 3329 оферти, а финансиране получават едвам 9 на 100 от тях.

Като част от самодейността за привличане на водещи откриватели в Европейски Съюз учените получават до 2 милиона евро в допълнение, с цел да основат нови лаборатории или проучвателен екипи в Европа. Тази година 13 откриватели, основани отвън Европа (4 на 100 от спечелилите), получиха финансиране - девет от Съединени американски щати, двама от Австралия и двама от Канада. Заявленията от откриватели отвън Европа се утроиха - от 44 през 2024 година, до 164 през 2025 година, и това демонстрира възходящ интерес към Европа като център за авангардни проучвания, показва комисията.

Еврокомисарят за започващите предприятия, научните проучвания и нововъведенията Екатерина Захариева разяснява, че определените планове носят духа на научното проучване, а той движи напредъка. Увеличаването на заявките от откриватели отвън Европейски Съюз демонстрира, че сходни начинания за привличане на гении оказват помощ за повишение на привлекателността на Европа за най-хубавите учени по света, прибавя тя, представена в известието.
Източник: bta.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР