Внезапният сърдечен арест отнема 24 живота на ден в Хърватия
Световният ден на първата помощ, отбелязван на 14 септември, е опция за повишение на осведомеността по отношение на решаващата роля на първата помощ за спасяването на човешки живот и по този мотив Хърватският червен кръст провежда няколко действия за възстановяване на способността на жителите да оказват първа помощ, оповестява Българска телеграфна агенция.
В Хърватия всеки ден умират 24 души от неочакван сърдечен арест.
Приблизително 5 до 10 пациенти от 100, претърпели инфаркт, оцеляват и по тази причина Червеният кръст ще провежда курсове, с цел да образова жителите за оказване на първа помощ.
В Хърватия по-малко от 10% от жителите могат да окажат първа помощ при нужда, до момента в който в Швеция това е 60%.
Средното време от незабавното повикване до идването на кола за спешна помощ е 13 минути в Хърватия.
Пациентите, претърпели неочакван сърдечен арест, се нуждаят от помощ допустимо най-скоро, а първата помощ би трябвало да бъде оказана четири минути след сърдечен удар.




