Световната здравна организация (СЗО) обяви международна извънредна ситуация заради новия

...
Световната здравна организация (СЗО) обяви международна извънредна ситуация заради новия
Коментари Харесай

Д-р Бацелова за маймунската шарка: По-тежко протича при децата, младите хора и бременните жени

Световната здравна организация ( СЗО ) разгласи интернационална изключителна обстановка поради новия изблик на маймунска шарка , известна като Mpox . Над 14 000 души са инфектирани в международен мащаб през последните месеци, като записаните смъртни случаи надвишават 500. Епидемията е най-вече съсредоточена в Африка, само че към този момент стартира да се популяризира и в други райони, в това число Европа, където са доказани първите случаи.
Първите случаи в Европа
Вирусът, който в началото е публикуван най-вече в Централна и Западна Африка, към този момент стартира да се популяризира и в Европа. Това провокира съществени опасения в здравните управляващи по света, защото болестта е мощно заразно и елементарно може да се популяризира в общности, където контактът сред хората е по-интензивен. Епидемиологът доктор Христиана Бацелова разяснява, че вирусът има капацитет да се трансформира и мутира, което усилва рисковете за по-нататъшно разпространяване.

" Винаги би могло да има място за терзание, когато приказваме за заболяване, което е заразно и елементарно може да се популяризира. Засега знаем, че Mpox , който е предходният вид, се популяризира от няколко години. Но това, което се случва в Демократична Република Конго , демонстрира, че един вирус, колкото има опция да минава от човек на човек, толкоз той може да се трансформира и мутира, и да се приспособява към човешкия организъм ", споделя доктор Бацелова.

Според нея опцията за разновидност на вируса крие опасности за повишение на неговата смъртоносност, което е спомагателна причина за интернационалната паника.
Mpox в България
В България към този момент има регистриран случай на маймунска шарка , като инфекцията е доказана от Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ). Д-р Бацелова разясни, че болестта най-вече се предава по сексуален път, само че в началото може да бъде пренесено от инфектирани животни. В Централна и Западна Африка главните преносители на вируса са мишевидни гризачи и примати. След първичния контакт, вирусът може да стартира всеобщо разпространяване от човек на човек, изключително при близки контакти.

Симптомите на маймунската шарка са сходни на тези на други инфекциозни болести и включват висока температура, увеличени лимфни възли и присъщ обрив. Обривът нормално стартира от ръцете и се популяризира по цялото тяло. Инкубационният интервал е сред 5 и 21 дни, като най-често е сред 6 и 13 дни от момента на контакта със инфектирания.

_ " По-тежко протича при децата, младежите и бременните дами. Хората, родени преди 1970 година, имат сложена ваксина против вариола, която основава пресечен имунитет и против mpox . Заради това и при тях болестта не би трябвало да протича тежко ", разясни доктор Бацелова.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР