Световната атлетика (World Athletics) обяви, че ще въведе по-строги правила

...
Световната атлетика (World Athletics) обяви, че ще въведе по-строги правила
Коментари Харесай

Тест с натривка по бузите. Или как жените ще доказват, че са жени в леката атлетика

Световната атлетика (World Athletics) разгласи, че ще вкара по-строги правила за допускането на трансджендър спортисти и такива с разлики в половото развиване в елитни надпревари по лека атлетика при дамите. Това оповестява Българска телеграфна агенция.

Според новите условия всички спортисти, които желаят да стартирана или да продължат да се състезават при дамите, ще би трябвало да потвърдят, че са такива посредством тест. Той ще бъде юридически с натривка от бузите, която ще търси гена SRY, който се среща при мъжете и може да се счита за доста прецизен сурогат на тестванията за биологичен пол. От спортистите ще се изисква подобен тест единствено един път по време на спортната им кариера. Възможно е обаче да се изисква и кръвен тест, който да покаже равнищата на тестостерон.

За момента Световната атлетика няма изясненост по кое време тъкмо ще влязат в действие новите правила, само че е несъмнено, че това ще се случи. От понеделник контактна група стартира работа с спортисти, с цел да ревизира техните настройки по отношение на идните промени. По всяка възможност измененията ще бъдат признати през март месец.

Настоящите правила за спортистите с друго полово развиване изискват от тях да понижат равнищата на тестостерон под 2,5 nmol/L за минимум шест месеца, с цел да се състезават в което и да е интернационално съревнование от женска категория. Преди това условието за намаление на тестостерона се прилагаше единствено за спортисти, състезаващи се на дистанции сред 400 метра и една миля.

Промените в разпоредбите за допустимост на транссексуални през 2023 година не разрешиха на всеки състезател, който е минал през каквато и да е част от мъжкия пубертет, да се състезава в женската категория.
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР