Светлана Телпиз е родом от Молдова. Тя обаче се чувства

...
Светлана Телпиз е родом от Молдова. Тя обаче се чувства
Коментари Харесай

Светлана е с български произход, но от 3 години се бори отчаяно да получи българско гражданство

Светлана Телпиз е родом от Молдова. Тя обаче се усеща българка.

„ Искам да опиша историята си на отчаянието и безкрайното очакване с вярата да получа българско поданство “, написа тя в писмо до медиите. 

Ето какво написа тя:

Ситуацията с разглеждането на издаване на българско поданство на хора с български генезис се проточва до необикновено време. Започнаха и безпочвено да отхвърлят гагаузите с български генезис.

През ноември 2017 година подадох документи в българското консулство, с цел да получа удостоверение за български генезис. Година и 2 месеца по-късно (5 януари 2019 г.) получих писмено удостоверение.

Въз основа на документа за български генезис, както и на всички документи, които се изискват за приемане на поданство, се записах за кандидатстване в Консулството на България, което се намира в Кишинев. Записът е плануван за 11 април 2019 година При подаването на документи имаше изявление, на което се интересуваха от националността ми, роднините ми, които имат българско поданство (по-голямата сестра получи българско поданство на база български генезис през 2003 г.) и доста други въпроси.

Днес се навършват тъкмо 3 години от подаването на документите и към момента имам финален статус на обзор на документите. Средната ми сестра също чака отговор и безмълвие 3 години.

Също през януари 2022 година родителите ми подадоха молба за българско поданство на база български генезис, 3 месеца по-късно, на 28 март, на уеб страницата на „ Дирекция по българско гражданство https://publicbg.mjs.bg/BgInfo/ “ статусът е изменен на:

„ Към удостоверението, издадено от Държавната организация за българите в чужбина, с което е заверен българския Ви генезис не са показани документите, въз основа на които е изработен правния извод, че сте от български генезис. В тази връзка и на съображение член 6, алинея 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 година за използване на глава пета от Закона за българското поданство следва в период до 28.05.2022 година да визиите изисканите документи. При непредставяне на документите в период, преписката Ви ще бъде прегледана на съвещание на Съвета по поданството с мнение молбата да не бъде почетена. Съобщението е оповестено на 28.03.2022 година "

Обърнахме се към Българското консулство в Кишинев (Молдова) и ни споделиха, че заради промяната на държавното управление в този момент те поясняват по друг метод закона за българското поданство и към този момент не признават гагаузите за българи, заради което желаят да дават спомагателни документи, в които ще се уточни " Българи ". На уточняващия въпрос, че законите са се трансформирали? Как България по-рано призна гагаузите за свои предшественици, а в този момент те престанаха да бъдат такива? В консулството ми споделиха, че държавното управление в България се е трансформирало и в този момент поясняват законите по различен метод.

Тоест преди този момент десетилетия наред гагаузите бяха признавани за българи по генезис, а в този момент, когато в ръководството пристигнаха нови хора, законът може да се пояснява както им е комфортно. Как тогава да бъдем с хилядите гагаузи, които преди този момент са получили поданство и с тези, на които в този момент непозволено се отхвърлят и пишат, че документът за български генезис, който получихме публично от българските държавни органи, към този момент не е подобаващ.

Защо тогава консулствата по принцип одобряват нашите документи? Заплащаме държавната такса в консулството и предоставяме документи, които удостоверяват съществуването на български генезис. Но новата власт в България реши да пояснява закона както им е комфортно, а гагаузите към този момент не са от български генезис за тях. Как се случва?

Собствената ми сестра съумя да стане българска гражданка, тъй като десетилетия България ни призна, а в този момент станахме нежелани за страната?

От българското консулство в Кишинев споделиха, че за жалост няма ясни правила и може би, когато има нови хора в държавното управление, още веднъж ще преразгледат отношението си към гагаузите с български генезис. Губим години в очакване на знамение! Жалко, че новата власт в България е толкоз пренебрежителна към хората с български генезис, считат се за българи и желаят да живеят още веднъж в историческата си татковина, които откровено обичат България, почитат българските обичаи, знаят и приказват български език!

Според научно мнение на Консултативния съвет към ДАБЧ: Гагаузите са българи по генезис и молбите им за поданство следва да се третират равнопоставено с тези на останалите българи

Не съществуват гагаузи, които не са от българска националност и това би трябвало да се има поради при разглеждане на молби за натурализация. Това е научното мнение на Консултативния съвет по проблемите на българските исторически общности в чужбина към Държавната организация за българите в чужбина /ДАБЧ/, съгласно което, при разглеждане на молбите за придобиване на българско поданство, българите-гагаузи от някогашните руски републики би трябвало да се третират равнопоставено с останалите българи, които имат публични документи, удостоверяващи тяхната национална принадлежност. Становището на Консултативния съвет е изпратено до министъра на правораздаването Христо Иванов и до заместник-министър Петко Петков в качеството му на ръководител на междуведомствения Съвет по поданството към Министерството на правораздаването.
     Консултативният съвет, в чийно състав влизат акад. Георги Марков, акад. Васил Гюзелев, акад. Стефан Воденичаров, проф. доктор Божидар Димитров, проф. доктор Пламен Павлов и доцент доктор Александър Гребенаров, е стигнал до извода, че е оправдано от позиция на обективната научна истина и точността да бъде възприета в административната процедура и в българските публични и политически документи използването на уточняващото разбиране „ българи-гагаузи “. По тази причина Консултативният съвет предлага при кандидатстване за българско поданство българите-гагаузи от някогашните руски републики да се третират равнопоставено с останалите българи, които имат публични документи, удостоверяващи тяхната национална принадлежност, защото българският етнически генезис на гагаузите, живеещи на територията на Молдова и Украйна е неоспорим и не съществуват гагаузи, които не са от българска националност. В умозаключение показват мнението, че българите-гагаузи би трябвало да имат право да получават българско поданство и удостоверения за български генезис.
    Изразеното мнение е подкрепено и от Министерството на външните работи с писмо, съдържащо информация за визитата на министър Даниел Митов в Одеса и Болград при започване на юли т.г. В него се сочи, че поради мнението на Консултативния съвет и настояванията на гагаузката общественост за равнопоставеност при приемането на заявките за придобиване на българско поданство, би било удачно и съобразено с националния интерес предприемането на дейности от Министерството на правораздаването и ДАБЧ за основаване на такава опция, в това число посредством смяна на нормативната база. 
   Въз основа на това научно мнение Министерство на правосъдието ще направи и предложение до членовете на Съвета по поданство на идното му съвещание да се схване процедура, съгласно която при разглеждане на молби за поданство по натурализация гагаузите да се смятат за българи по генезис. Съветът по поданството се състои от ръководител и девет членове. Председател е заместник-министър на правораздаването, членове са по един представител на Министерството на правораздаването, Министерството на външните работи, Министерството на вътрешните работи, Министерството на районното развиване и благоустройството, Министерството на труда и обществената политика, Министерството на здравеопазването и на Държавна организация " Национална сигурност ", Държавната организация за българите в чужбина и Държавната организацията за бежанците.
     Проблемът с българската националност на гагаузите се очерта след инспекция на Върховната административна прокуратура в ДАБЧ, след което Съветът по поданството стартира да събира данни за осъществяването на условията на  Допълнителните разпореждания на Закона за българското поданство (ЗБГ) за претендентите по член 15 от ЗБГ, а точно – да имат най-малко един прогресивен, който да е българин.

С почитание,
Светлана Телпиз
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР