Кючуков: Тръмп разчита на натиск и смята, че съюзниците са тежест и ограничение
Светът става все по-непредсказуем. Така заключи обстановката някогашният заместник-министър на външните работи и посланик Любомир Кючуков, анализирайки резултатите от възхода на Доналд Тръмп Доналд Тръмп - американски предприемач и политик Доналд Тръмп е роден на 14 юни 1946 година в нюйоркския на международната сцена.
Той акцентира пред Дарик, че американската външна политика постоянно е имала една съществена цел – световно водачество, и това няма да се промени, без значение кой е президент.
Въпреки това, методът на Тръмп е друг: той разчита на напън и счита, че съдружниците са тежест и ограничаване, като съгласно него Съединени американски щати не би трябвало да се преценяват с никого.
Кючуков счита, че Тръмп постоянно е разглеждал НАТО като инструмент за американската външна политика и от тази позиция натискът върху Алианса в посока на уговорките на сътрудниците ще продължи.
„ Излиза на напред във времето концепцията за стратегическата самостоятелност на Европейския съюз, разбирана и като понижаване на зависимостта от Съединени американски щати – политическа и в областта на защитата. Трябва да се има поради, че самостоятелност не значи борба, а съдействие с понижени зависимости “, изясни още той.
Кючуков добави, че в този подтекст се следи ерозия на главните правила на интернационалното право, а стремежът за териториални придобивки остава главен за световните сили. Той изрази угриженост, че Тръмп значително легитимира политиките на Владимир Путин Владимир Путин - съветски политик. Роден на 7 октомври 1952 година в Ленинград, в този момент Санкт-Петербург. През 1975, като в това време ще се търсят политически решения за войните в Украйна и Близкия изток, само че връзките с Европа, Китай и Иран могат да се усложнят.
За обстановката в Украйна той сподели, че с цел да се стигне до договаряния за решаването ѝ, би трябвало да има път за помирение.
„ Никога не трябва да изключваме опцията за по-голяма ескалация на спора. Досега динамичността на военните дейности като че ли сочи преимущество на Русия след края на контранастъплението ”, сподели Кючуков.
По думите му в този момент спорът върви към заледяване, само че то е два типа. Единият е „ горещо заледяване ”, при което не престават бойните дейности при ясна фронтова линия. Това води до повече жертви. Второто е политическо заледяване – договореност за преустановяване на военните дейности и търсене на договореност на политическото поле, добави Кючуков.