Светът е във водовъртежа на Индустрия 4.0. Без съмнение ще

...
Светът е във водовъртежа на Индустрия 4.0. Без съмнение ще
Коментари Харесай

Маргарита Попова: Образованието днес е икономиката утре


Светът е във водовъртежа на Индустрия 4.0. Без подозрение ще е необходим нов стратегически капитал - човешки и софтуерен, за основаване на полезности. Той ще работи в мощно динамична и остро конкурентна среда. Това сподели зам.-председателят на БСК Маргарита Попова при откриването на Европейския конгрес „ Университети – бизнес ”, който се организира на 22 и 23 февруари 2018 година, в границите на Българското председателство на Съвета на Европейски Съюз, оповестиха от БСК.

Организатори на форума са Министерството на образованието и науката (МОН), Европейската комисия (ЕК) и Българската стопанска камара (БСК). Форумът беше публично открит от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и ипълняващия длъжността общоприет шеф на Групово дело „ Образование, спорт, юноша и просвета ” в Европейската комисия Йенс Ниманд Кристенсен.

Днес все по-често вложенията се насочват към нови концепции, нововъведения и планове за сметка на разширението на индустриални мощности и уреди. Съществен дял от цената на продуктите и услугите се основава от познание и хрумвания. С съображение се слага въпросът за бъдещето на конкуренцията, за ориста на обичайното познание, което би трябвало да предизвиква открития в нови конкурентни пространства. Образованието през днешния ден е стопанската система на следващия ден, добави Попова.

„ Разполагаме с десетки разбори за преимуществата и дефицитите на националната ни просветителна система. Педантично се регистрират провокациите във връзката сред висшето обучение и пазара на труда. Всичко това има смисъл, единствено в случай че задачата е да построяваме и утвърждаваме народен европейски културен модел, в който образованието и бизнесът имат решаващо присъединяване “, сподели още Маргарита Попова. Според нея, всяка страна и общество се нуждаят от собствен народен учебен модел, посредством който да се споделят култури, тъй като споделената просвета води до споделена сигурност.

«Изисква се ново познание, нов достъп до пълномощия, нов учредителен и лидерски потенциал и в просветителната система, и в стопанската система. Придобитото обучение и квалификации няма да важат за цялостен живот, а ще бъдат встъпление и подготовка за прехода към учене през целия живот», съобщи Маргарита Попова. Според нея, неналичието на основни пълномощия у работната мощ е и ще бъде една от главните спънки за резистентен стопански напредък, по тази причина работодателите би трябвало да гледат по нов метод на вложенията в образованието на работната мощ. Според Попова, „ новите действителности – масираното навлизане на нови технологии, ролята на интелектуалния капитал, новите познания и хрумвания отстраняват преградите сред бизнес, обучение и просвета. Изискват ново мислене и нов нрав в нова среда. Призовават за ново отношение към същността и задачите на съдействието университети – бизнес ”.

В изявлението си Маргарита Попова насочи съответни оферти за въвеждането на интердисциплинарни антикорупционни образования, с акцент върху корпоративното ръководство и потребността от специфични грижи за фамилния бизнес.

В рамките на форума ръководителят на Националния център за оценка на компетенциите при БСК Томчо Томов показа опциите на Информационната система за оценка на компетенциите MyCompetence в процеса на доближаване сред професионалните и просветителните стандарти, включително при адаптирането на университетските стратегии към условията на пазара на труда.

Според Томчо Томов, разговорът на висшите учебни заведения с бизнеса по отношение на наличието на образованието и хармонизирането му с условията на пазара на труда е сериозно значим и за двете страни. „ Ако през 60-те години една подготовка е имала резистентност за към 20 години, през днешния ден квалификациите остаряват и губят своята новост доста по-бързо. Веднъж добитата подготовка не е за „ цялостен живот “, а единствено встъпление, подготовка за прехода към ученето през целия живот ”, сподели Томчо Томов. Според него, отварянето на университетите към ученето през целия живот и предлагането на разнообразни надграждащи форми на образование допуска съществуване на информация за трендовете в специалностите и динамичността в условията на пазара на труда. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР