Устойчиво земеделие и методи за борба със сушата: Какво можем да научим от миналото?
Сушата е естествено събитие, което е заплашвало земеделието от древността до наши дни . Въпреки че модерните технологии оферират нови решения за справяне с този проблем, обичайните способи, употребявани от нашите предшественици, не престават да бъдат ефикасни и през днешния ден .
През последните седмици България бе наранена от вълна от рисково високи температури и липса на дъждове , което изправи доста земеделци пред сложна обстановка. Голяма част от тях и се тормозят по какъв начин това ще се отрази на бизнеса им.
Опитът на нашите предшественици може да бъде употребен най-много от хората, които се грижат за лични градини или имат дребни стопанства.
Ефективни способи за битка със сушата в земеделието
- Събиране на дъждовна вода
Един от най-древните и ефикасни способи за справяне със сушата е събирането на дъждовна вода. В доста култури по света фермерите са създавали системи за събиране и предпазване на дъждовна вода, която по-късно употребяват за напояване на своите култури. В Индия, да вземем за пример, обичайните „ поземлени танкове “ и „ контурни канали “ се употребяват от епохи за събиране на дъждовна вода и попречване на ерозията на почвата . Тези системи разрешават на фермерите да запазят вода за сухи интервали и да поддържат стабилно земеделие даже в условия на лимитирани водни запаси .
- Терасиране
Терасирането е способ, употребен от антични цивилизации като инките и китайците , който разрешава дейно потребление на вода в планински региони. Този способ включва основаването на тераси по скатовете на хълмове , които задържат вода и предотвратяват оттичането ѝ. Това освен обезпечава напояване, само че и защищава почвата от ерозия . В Перу, да вземем за пример, инките са употребявали терасиране, с цел да отглеждат култури на стръмни планински скатове, като по този метод усилват обработваемата земя и усъвършенстват водния си ресурс.
- Мулчиране
Мулчирането е различен обичаен способ, който се употребява за опазване на влагата в почвата . Фермерите покриват почвата с органични материали като плява, листа или трева, което оказва помощ за задържане на влага и понижаване на изпарението . Този способ също по този начин усъвършенства структурата на почвата и я обогатява с хранителни субстанции. Мулчирането е изключително дейно в райони с високи температури и ниска мокрота , като по този метод способства за по-добра резистентност на културите през сухите сезони.
- Ротация на култури и междуредово засяване
Ротацията на културите и междуредовото засяване са техники, употребявани от антични времена за поддържане на почвеното изобилие и понижаване на зависимостта от вода. Чрез периодично повтаряне на разнообразни култури на едно и също поле фермерите могат да предотвратят изчерпването на избрани хранителни субстанции в почвата и да понижат нуждата от поливане. Междуредовото засяване, при което разнообразни култури се засаждат в едно и също поле, също оказва помощ за оптимално потребление на водните запаси и усъвършенства почвената структура.
- Подземни резервоари и кладенци
В райони със изсъхнал климат, като Средния Изток, античните цивилизации са изграждали подземни резервоари и кладенци за предпазване на вода. Тези структури разрешават на фермерите да имат достъп до вода по време на сухи интервали . В Йемен, да вземем за пример, обичайните „ марабани “ са подземни резервоари, които събират вода от редки дъждове и обезпечават напояване през сухия сезон. Тези системи постоянно са били допълнени с мрежа от канали , които разпределят водата отмерено по полетата .
Как тези способи могат да бъдат интегрирани със актуалните технологии?
Комбинирането на обичайни способи с съвременни технологии може да сътвори устойчиви и ефикасни решения за справяне със сушата. Например, потреблението на датчици за влага в почвата в композиция с обичайните напоителни системи може да усъвършенства ръководството на водните ресурси.
- Сензори за влага и събиране на дъждовна вода
Традиционният способ за събиране на дъждовна вода може да бъде доста усъвършенстван посредством потреблението на датчици за влага в почвата. Тези датчици могат да мерят равнищата на влага в действително време и да дават данни на фермерите, с цел да знаят по кое време и какъв брой вода да употребяват. Така събраната дъждовна вода може да се употребява по-ефективно , което води до минимални загуби на запаси и по-добро ръководство на водните запаси.
- Дронове и мулчиране
Мулчирането може да бъде усъвършенствано посредством потреблението на дронове за разпространяване на мулч върху полетата . Дроновете могат да покрият огромни площи за малко време и да обезпечат отмерено систематизиране на материала. Освен това, дроновете могат да събират данни за растителността и да дават информация за положението на почвата и растенията, което оказва помощ за по-добро обмисляне и ръководство на земеделските дейности.
- Географски осведомителни системи (GIS)
Географските осведомителни системи (GIS) могат да се употребяват за обмисляне и ръководство на терасирането . Чрез GIS могат да се проучват топографските данни и да се дефинират най-подходящите места за създаване на тераси. Това може да усъвършенства успеваемостта на водозадържането и да понижи ерозията на почвата. Освен това, GIS може да дава информация за промените в земеделската земя и да помогне за адаптирането на терасите към изменящите се климатични условия .
- Интелигентни напоителни системи
Интелигентните напоителни системи, които употребяват IoT технологии , могат да бъдат интегрирани с обичайния способ за ротация на културите. Тези системи могат автоматизирано да контролират количеството на поливната вода според от потребностите на другите култури и техните характерни условия за влага. Това освен икономисва вода, само че и усъвършенства растежа на растенията, като в същото време поддържа почвеното плодородие.
- Виртуални агрономически модели
Съвременните виртуални агрономически модели могат да се употребяват за преструване на разнообразни сюжети за потребление на подземни резервоари и ръководство на водните запаси. Тези модели могат да предсказват по какъв начин другите способи за предпазване на вода ще се отразят на продуктивностт а на земеделието в разнообразни климатични условия. Тази информация може да помогне на фермерите да вземат по-добри решения и да минимизират риска от загуби по време на суша.
Интеграцията на обичайни способи със модерни технологии предлага огромни благоприятни условия за стабилно земеделие . Тези комбинирани подходи могат доста да подобрят ръководството на водните запаси, да покачат продуктивността и да понижат отрицателните последствия от сушата, като в същото време запазят скъпите обичайни познания и практики.
Тома Белев: Няма рецесия в България, която да не свършва с обезщетения за земеделците