Студентки от ВТУ Св. св. Кирил и Методий вдъхновяват възрастни

...
Студентки от ВТУ Св. св. Кирил и Методий вдъхновяват възрастни
Коментари Харесай

Студенти от ВТУ вдъхновяват възрастни хора чрез арттерапия

Студентки от ВТУ " Св. св. Кирил и Методий " въодушевяват възрастни хора от остарялата столица посредством арттерапия. Бъдещите второкурсници в компетентност " Терапевтични практики посредством изобразително изкуство " Соня Александрова и Петя Петкова организираха следващото арттерапевтично занятие с потребителите на Дневния център за възрастни хора.

" Съвместната ни работа с бъдещите експерти стартира през януари 2025 година и се развива с неизменност, внимание и същинска човешка отдаденост ", показа шефката на обществената институция Милена Александрова.

Заниманията нямат строго заложена тематика – всяка среща носи изненада за участниците и отваря пространство за персонален израз и ново прекарване. Арттерапевтичният метод слага в центъра индивида и неговото прочувствено положение, като употребява средствата на изобразителното изкуство за реализиране на лечебен резултат – усмиряване, освобождение от напрежение, усилване на сетивността и възстановяване на психоемоционалния баланс.

" Арттерапията не изисква художествени умения – тя дава опция на всеки да се изрази посредством цветове, форми и знаци. Практиката оказва помощ за по-ясно изложение на усеща и прекарвания, усъвършенства фината моторика и умствената активност, работи отпускащо и лекуващо. Особено благотворно влияние има при възрастни хора и лица с разнообразни физически или когнитивни усложнения, в това число деменция, меланхолия, Алцхаймер и други положения ", обясниха бъдещите специалистки по арт терапия Соня и Петя.

В Дневния център във Велико Търново срещите с тях се трансфораха в предстоящ миг на свързване, шерване и наслада. Те потвърждават, че посредством творчеството се построяват освен картини, а и мостове – сред поколенията, сред души и страсти, сред грижа и внимание. И потребителите не пропуснаха опцията да благодарят откровено за професионализма, човечността и вдъхновението, което Соня и Петя носят с всяка среща.

След като рисунките бяха приключени, участниците ги подредиха на табло и всеки даде име на всички произведения – като се изключи своята. Така се появиха заглавия като " Роза ", " Парашутист ", " Балони ", " Плодове ", " Среща на морето със земята " и " Усмихнато момче ".

Рисунката, която всички единомислещо дефинираха като момче, беше основана от дете от Детски дневен център, което гостуваше на заниманието. Тогава дребният създател добави очички и усмивка, придавайки ѝ приключен и жив облик и по този начин творбата се трансформира в " Усмихнато момче " – знак на споделената наслада и последователност сред поколенията.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР