Студентите в 18 специалности не заплащат такси за обучението си.

...
Студентите в 18 специалности не заплащат такси за обучението си.
Коментари Харесай

Студентите по 18 специалности няма да плащат такси в университетите

Студентите в 18 специалности не заплащат такси за образованието си. Благодарение на това се усилва ползата към предпазени специалности от значими професионални посоки като физически и химически науки, математика, педагогика, химични технологии, енергетика, вяра и теология, материали и материалознание. Това сподели министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при откриването на двудневна интернационална конференция, отдадена на общественото включване във висшето обучение и микрокредитирането.

" Тази политика за освобождение на такси на избрани специалности би трябвало да продължи. В бъдеще следва да се намерения и за разпределяне на специфични стипендии за деца от фамилии с по-нисък обществен статус, които желаят да учат висше обучение “, акцентира проф. Цоков. Той даде образец с педагогическите науки, където след премахването на таксите се усили доста броят и на претендентите, и на студентите, които се образоват по такива специалности.

Министърът посочи, че е належащо е да се работи и за по-активно включване в системата на висшето обучение на младежи със специфични просветителни потребности. Това може да се случи със основаване на центрове към висшите учебни заведения, които да подкрепят общественото включване на подобен вид студенти. " С политики, които са свързани със стимулиране на общественото включване на децата, можем да дадем още по-голям подтик на развиване на нашата система на висше обучение и да се оправим и с някои от демографските провокации пред нея “, сподели още министър Цоков.

Той означи, че в последните години България води политика за включване в просветителната система на деца и студенти от разнообразни общности, в това число бежанци.  С признатите тази година законови промени се даде опция на 400 студенти със статут на интернационална протекция да се образоват в български висши учебни заведения по реда на образование за български и европейски студенти.

На конференцията се разисква и тематиката за микрокредитирането – опцията за признание от висшите учебни заведения на несъмнено образование, което е минал студентът отвън съответния университет, в това число и неофициално.  " Това е доста значим въпрос и за европейските и американските университети сега, тъй като дава по-голяма еластичност, поддържа интереса на студента и неговата интензивност да усвоява познания и умения, свързани освен със специалността, по която той се образова “, уточни проф. Цоков.

Международната конференция се организира в рамките плана START, съфинансиран по стратегия " Еразъм+ “, който дирекция " Висше обучение “ в МОН осъществя в партньорство с Националната организация за оценяване и акредитация (НАОА), Румънската организация за обезпечаване на качеството във висшето обучение (ARACIS) и Българския съвет за бежанци и мигранти (БСБМ). В събитието участват  проф. Миглена Темелкова, ръководител на Съвета на ректорите, Елиза Стефанова, ръководител на НАОА, Ванеса Ванеса Дебие-Сантон, началник на звено B1 Висше обучение, Европейска комисия, доктор Франсеск Педро, шеф на Международния институт за висше обучение в Латинска Америка и Карибите на ЮНЕСКО, Александър Шушниар, шеф на Европейския указател за обезпечаване на качеството на висшето обучение, Кристина Гитулика шеф на Румънската организация за обезпечаване на качеството във висшето обучение и зам.-председател на работната група за развиване на Болонския развой, представители на фламандската и английската организации за обезпечаване на качеството във висшето обучение, ректори, представители на бизнеса и на разнообразни институции.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР