Студенти, участвали в протестите през последните седмици, обявиха създаването на

...
Студенти, участвали в протестите през последните седмици, обявиха създаването на
Коментари Харесай

Студенти от протестите създадоха инициатива СТОП

Студенти, взели участие в митингите през последните седмици, оповестиха основаването на самодейност " СТОП ". Младежите упорстват за нова политика към студентите в България - увеличение на стипендиите, понижаване на таксите, платени стажове. А в политически проект настояванията им са за машинно гласоподаване, изчистване на " мъртвите души " от изборните описи и унищожаване на по този начин наречената " Домова книга ".

Падането на държавното управление след митингите студентите дефинираха като първата борба в битката за заслужен живот в България. Сега младежите слагат нови претенции пред властта и желаят да бъдат чути. Едно от най-важните, съгласно тях, е да се усилят стипендиите.

 Георги Петков, студент 4-ти курс " Политология ", СУ:

" Стипендиите са главен механизъм за подкрепяне финансово на студента. Виждаме, че непрекъснато има инфлация, виждаме, че цените се подвигат, животът става по-скъп, ние желаеме повдигане на стипендиите... Минималната стипендия да стане от минималния предел на беднотия и да стига до минималната работна заплата, като в тази ситуация всеки студент с 5.00 и нагоре да може да взима стипендия. "

Студентите упорстват таксите за държавна поръчка да бъдат отстранени. Искат и действителна политика, ориентирана към реализацията им - университетите да обезпечават наложителни стажове от втори курс, които да са платени. Младежите имат и политически претенции - осъществяване на почтени избори след промени в Изборния кодекс и машинно гласоподаване.

Мартин Филипов, студент 4-ти курс " Политология ", СУ:

" Въвеждането на машините е един много мощен инструмент, който ще пребори огромните злоупотреби, които се случват и би трябвало да имаме поради, че към този момент сме в такова време на технологизация и считаме, че умерено могат да навлязат и машините в самия избирателен развой. "

Студентите желаят да бъде решен въпросът с " мъртвите души " в изборните описи, както и да се анулират измененията в Конституцията при назначението на длъжностен кабинет, довели до така наречен " домова книга ". В момента самодейността " СТОП " събира студентска маса към себе си. Младежите упорстват настояванията им да бъдат задоволени до 10 януари 2026 година Ако това не се случи, споделят, че още веднъж ще се върнат на площада.
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР