Проф. Рачев предупреди за първия учебен ден
Студ се задава за първия образователен ден. В понеделник, когато прага на учебните заведения ще прекрачат за пръв път над 50 000 първолаци, ще бъде и най-студеният ден от септември. Това предвижда пред вестник „ Телеграф “ климатологът от СУ „ Св. Климент Охридски “ проф. Георги Рачев.
„ Сериозно захлаждане ще има в неделя и понеделник, тъкмо за първия образователен ден. Ще бъде хладно и облачно, като слънцето ще се демонстрира в обедните часове, само че за малко. Хубавото е, че в това хладно време, най-малко към този момент, в късния следобяд няма да вали. Температурите рано заран ще бъдат много ниски “, изяснява Рачев.
Столица
В София минималните температури сутринта ще бъдат 7-8 градуса. Към 9 -9,30 часа, когато ще стартират тържествата, ще бъдат малко по-високи. По-топло ще бъде в Пловдив, където минималните температури се чака да са сред 12-13 градуса, а най-топло ще бъде край морето, където термометърът да демонстрира сред 14-15 градуса. Обедните температури по морето ще бъдат сред 22 и 23 градуса. В Пловдив ще бъдат сред 20-21 градуса, а най-студено още веднъж ще бъде в столицата, където може би живакът мъчно ще доближи 16-17 градуса.
Макар да бъде хладно и облачно, към този момент не се чака дъжд за първия образователен ден. Облечете първолаците леко, с тънки якенца, с цел да може да се махнат, тъй като, когато влязат в класната стая и застанат зад чиновете, ще им бъде много по-топло, посъветва проф. Рачев.
Циклон
Утре, в петък и събота ще попаднем в челото на следващ средиземноморски циклон. От хладните дни няма да остане и помен, тъй като циклонът ще донесе още веднъж летни температури, като на множеството места те ще бъдат сред 25 и 30 градуса, а някъде даже ще надвишават 30 градуса. В събота против неделя ще нахлуе по-свеж океански въздух, а температурите ще се намалят сензитивно в неделния ден. Неделя и изключително понеделник ще се окажат най-студените дни през септември. След това ни чака стопляне, което ще продължи с температури, близки до междинните и по-високи за септември.




