Струва ми се, че се търси начин да се създаде

...
Струва ми се, че се търси начин да се създаде
Коментари Харесай

Юрий Асланов: Решението за отстраняването на Паргов е взето еднолично и е наложено със сила

Струва ми се, че се търси метод да се сътвори един вътрешнопартиен постоянен уют на присъединяване на Българска социалистическа партия и на кабинета, който обаче е обвързван с ерозия на всеобщото доверие в партията и, наблягам, ще има дълготрайни и тежки последствия. Това сподели Юрий Асланов –социолог и шеф на организация „ Афис “ в изявление за предаването „ Софийска естрада “ – продукция на БСП-София, която се излъчва по Радио „ Фокус “. Той акцентира, че решението за отстраняването на Калоян Паргов от поста му на ръководител на БСП-София е взето без разговор.
„ Продължава линията на тясното управление на партията, без разговор, без да взима мнението на редовите социалисти и низовите организации, да се саморазправя с разнообразни управителни дейци в партията и знакови фигури поради това, че изричат отзиви, разнообразни от това на водача, или подлагат на критика водената политика и налагания властнически жанр на управление “, разясни социологът.
„ Аз не мога да бъда сигурен дали всичко това, което чета по медиите като претекстове, е правилно, тъй като единствено това е източникът, от който мога да осъждам. Ако това, което се написа и приказва по медиите, в случай че това са претекстовете, те са глупави и несъстоятелни. Но отново наблягам, решението е взето без разговор, без да се разиска със социалистите от градската организация и низовите организации. То е взето еднолично и е наложено със мощ “, сподели той още. Според Юрий Асланов по-голямата част от левите хора стопират да възприемат Българска социалистическа партия като собствен представител.
„ Последиците към този момент са налице от този воден курс, тъй като това не е първият, евентуално няма да бъде и последният случай на разпра със знакови дейци на партията. Като цяло членската маса на Българска социалистическа партия се свива и като актив, напущат партията знакови персони, имащи неоспорим принос за развиването на социалистическата концепция в годините обратно. Спря притокът на младежи, партията застарява. И най-много – видяхме през предходната година в три следващи парламентарни избора една низходяща последователност на отдръпване на доверието на гласоподавателите. По-голямата част от левите хора явно стопират да възприемат Българска социалистическа партия като собствен представител. Това са забележимите последствия. Иначе дълготрайните последствия ще бъдат тежки, тъй като към този момент се слага въпросът и за оцеляването на Българска социалистическа партия като партия, дали ще оцелее при едни възможни бъдещи парламентарни избори, дали изобщо ще резервира статута си на парламентарно показана политическа мощ – и този въпрос се слага от анализаторите “, разяснява социологът.
„ Очевидно, че всичко това оказва въздействие на доверието в Българска социалистическа партия. И отново наблягам – то се потвърди и от резултатите на парламентарните избори през предходната година. По-силно доказателство от това няма. Не е въпрос дали доверие в партията имат не толкоз тези, които нагледно казано заплащат членски импорт, значимо е дали тези, които поддържат партията в най-важните моменти, на избори, не престават да я поддържат или пренасочват поддръжката си или за други партии, или изобщо не гласоподават, което е по-вероятно.
Тези скрити цели и претекстове са явни. Паргов е възприеман като критик на наложения властнически жанр и способ на управлението на партията, както и това, че явно от един миг нататък стартира да се възприема и като опасност, поради на многочислените дано да ги назовем клюки, че ще се кандидатира и за водач на партията. Виждате или помните по какъв метод се завърши въпросът с Кирил Добрев, който беше единственият съперник на директния избор на Корнелия Нинова, виждате каква мръсотия се излива след Конгреса против Крум Зарков, който също съобщи кандидатурата си, въпреки че Нинова отдръпна оставката си по време на Конгреса. Мотивите не са толкоз скрити съгласно мен, те са забележими и са ясни “, добави той.
По думите му до ескалация на напрежението сред Българска социалистическа партия и БСП-София се е стигнало,защото залогът в този момент е присъединяване на Българска социалистическа партия в държавното управление, което поражда доста въпросителни и разногласия, и всеобщи чувства. „ Правителството е с явна дясна ориентировка и опитите на управлението на Българска социалистическа партия да оправдае присъединяване си в такава явно дясна антисоциална ориентировка на кабинета с това, че те са там, с цел да го възпират от крайни антисоциални ограничения, просто в очите на доста леви хора не звучи разумно “, изясни Юрий Асланов. „ Националното управление на партията е в спор и с други общински организации, чиито управления също заеха сериозна позиция във връзка с дейностите на Националното управление. Няма да ги изреждам, по страната са много такива. Правят се опити да бъдат сменени тези управления, към този момент с друг триумф. Най-ярък беше спорът сред Националното управление и управлението на общинската организация в Перник и изключително във връзка с личността на настоящия кмет Станислав Владимиров, който е социалист, който може да се окаже следващият идващ номер в листата за изключвания “, разяснява той.
По думите му е било предстоящо вътрешнопартийната война сред левите структури да стигне до тук, тъй като по думите Корнелия Нинова е трансформирала Българска социалистическа партия в собствен персонален план, за сметка на публичното доверие в партията. Той уточни, че Българска социалистическа партия не може да се оправи с ролята на обществения вектор в държавното управление в случай че не притъпи част от непопулярните ограничения в някои случаи, като разчита на взаимни отстъпки от страна на останалите съдружни сътрудници и на държавно управление с ясна дясна демократична ориентировка: „ И това не може да промени неговата характерност и водената политика като цяло. От вътрешноикономическата и обществена политика до външната
политика – всички общоналожени съществени решения на държавното управление са в несъгласие с предизборните задължения на Българска социалистическа партия. Тя не може да предотврати това от позицията на младши съдружен сътрудник, защото водещата политическа мощ има доминация, и също така и идеологическа непосредственост с останалите две обединения в лицето на „ ИТН “ и „ Демократична България “. На процедура Българска социалистическа партия остава едно непознато тяло, явно нежелано от останалите съдружни сътрудници и прибрано в тая коалиция по насила, просто тъй като без гласовете на тези 26 депутати на Българска социалистическа партия не можеше да се сформира болшинство. Това е ясно за всички, че това е коалиция на принудата, и единственият насилствен детайл в нея е наличието на Българска социалистическа партия. Така че чудеса не може да направи Българска социалистическа партия, с изключение на някакви дребни ограничения от непълен темперамент, които фактически да притъпят остротата на антисоциалната политика “.
Юрий Асланов уточни, че е противоречиво какво е постигнало от позиция на предизборните задължения на Българска социалистическа партия.
„ Не знам какво е реализирано, не знам какво е реализирано от позиция на предизборните задължения на Българска социалистическа партия – нито обещаните нови работни места, нито градежът на АЕЦ „ Белене “ е в проекта на държавното управление, както се разбра. За външната политика да не приказваме, тя се води оптимално отдалечено от уговорките на Българска социалистическа партия и нейните обещания. Струва ми се,че тези хвалби по линия на така наречен социалисти идват от онази част от тях, които или към този момент са получили някакви назначения, или чакат да ги получат.
Никой не може да отговори на това. Нека да разделим на две нещата. Бизнесът може да ги усети, доколкото е приоритет на новата власт, т.е. грижата за работодателите “, добави той. „ Що се отнася до хората, те към този момент не ги усещат и в близко време няма да ги усещат, тъй като неравенствата се задълбочават в страната, ножицата сред бедността и благосъстоянието продължава да се разтваря за сметка на изчезващата междинна класа и обедняването получи доста мощно ускоряване, изключително в този момент, в интервала на растяща инфлация на цените, изключително на цените от дребната потребителска кошница за първа нужда. При хората има явно обедняване и явна застоялост. За бизнеса към момента не се усещат, само че е допустимо да се усетят, доколкото икономическият климат е учудващо удобен. Има и стопански растеж през предходната година, която несъмнено беше повлияна ниската база от пандемията. Но в този момент, когато се обрисува в оптимистичните прогнози и краят на пандемията, може нещата за бизнеса да тръгнат “, разяснява още Юрий Асланов.
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР