Строителните фирми искат държавата да обяви форсмажорни обстоятелства, но забравят,

...
Строителните фирми искат държавата да обяви форсмажорни обстоятелства, но забравят,
Коментари Харесай

Строители искат форсмажор, а работят със 100% норма на печалбата

Строителните компании желаят страната да разгласи форсмажорни условия, само че не помнят, че години наред работеха със 100% норма на облагата.

Това разяснява пред БНР инж. Методи Андреев от Камарата на инженерите в капиталовото планиране. Според него е погрешно всички браншове и всички компании да получават удостоверения за форсмажорни условия, тъй като войната в Украйна и последствията от нея не се отразяват еднообразно отрицателно на всички.

Както стана известно Камарата на строителите е поискала от вицепремиера и стопански министър Корнелия Нинова държавното управление да одобри разпореждане, с което да даде инструкции към организациите, издаващи
документи за форсмажор. Строителите упорстват за сходни удостоверения, с цел да имат съображение да стопират осъществяването на плановете си заради проблем с доставките на арматурно желязо. То се внася главно от Украйна. Българският производител на арматурно желязо - бургаското металургично дружество " Промет ", също работи със заготовки, импорт от Украйна.

" Строителството е секторът с най-големи облаги. Цената на квадратен метър жилищно строителство е 400-500 евро, включително и компенсациите за терените на притежателите, а се продаваха за 1000 евро на квадрат в София. Така че преди да приказваме за форсмажор поради вноса на желязо от Украйна, би трябвало да прегледаме какви правила на облаги тези компании осъществиха. Дълго време потребителите плащаха 100% норма на облага ", уточни Андреев.

От Камарата на инженерите от капиталовото планиране приканиха да се търсят други източници на желязо за строителството. " Украйна до момента бе най-изгодна, тъй като беше най-близо. Сега " Стомана индъстри " в Перник би трябвало да поправя политиката си - вместо главно да изнася продукцията си, би трябвало да обезпечи първо българския пазар. Но защото компанията несъмнено има контракти с външни контрагенти, тук е уместно да се употребява обстановката на форсмагжор - да се уведомят контрагентите, че българският пазар има проблем с доставки стомана и би трябвало да бъде удовлетворен първо той ", съобщи Андреев.

Според него откакто се възстановява спора Русия-Украйна, би трябвало цената на енергиийните носители също да се възстановява. " Дали ще тръгнат надолу цените на строителните материали и жилищата тогава? Няма. Защото в Бългаиря нямаме настояща пазарна стопанска система, нито настояща Комисия за защита на конкуренцията. Тази комисия дълги години се прави на ударена, че в България има монополи ", разяснява още Андреев.

Той разяснява и друго искане на Камарата на строителите - да се одобри законов механизъм, с който договорите за строителство да се индексират с инфлацията. Тези дни стана ясно, че Министерство на регионалното развитие взаимно с финансовото министерство работят по този механизъм.

" Знаем, че тази корупционна форма, каквато са инхаус възлаганията, води до два-три пъти повишени цени. Тези строителни компании не би трябвало да се оплакват, тъй като към този момент са взели парите. Ако се вкарва подобен механизъм или пък в случай че се ползва форсмажор, компаниите би трябвало да бъдат разграничени - такива, които са употребили благинките от ГЕРБ, и другите, които не са взели участие в публични поръчки, а са работели единствено частни планове. За тях може да се отнесе форсмажора и индексацията - те не са закупували авансово материали ", съобщи Андреев.

Според него заканите, че доста строителни компании стопират активност и са застрашени от банкрути са неоснователни, тъй като са натрупали прекомерно огромни буфери от огромната норма на облагата.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР