Стрес тест за стартирането на националните външни оценявания в 7.

...
Стрес тест за стартирането на националните външни оценявания в 7.
Коментари Харесай

За да няма гафове на истинските: Стрес тест утре за изпитите...

Стрес тест за стартирането на националните външни оценения в 7. и 10. клас ще се организира на следващия ден във всички образователни заведения, в които в сряда и петък предстоят значимите изпити по български език и литература, и по математика. В уговорен час всички екипи ще би трябвало с получената ключова дума да влязат в системата, да изтеглят изпитните разновидности и да ги разсекретят.

Сухата подготовка е поискана от МОН, откакто бяха засечени много гафове на националното външно оценяване за четвъртокласниците, като имаше сменени файлове и тук-там деца бяха работили върху разнообразни от действителните изпитни разновидности.

Стрес пробата ще се организира през час за 7. и 10. клас – по метода, по който фактически ще започват изпитите на 16 и 18 юни.

За първи път тази година НВО в края на главно обучение и в края на първи гимназиален стадий ще се проведат по едно и също време. Миналото лято за първи път десетокласниците трябваше да имат матура по новия закон, само че тя бе анулирана поради пандемията, както и НВО в 4. клас. Така на процедура системата за първи път ще организира двата изпита вкупом.

Най-сложна е организацията за междинните учебни заведения, в които има и седмокласници, и десетокласници. В Пловдивска област те са към 50-ина. Първо ще бъдат пропуснати квесторите и учениците от 10. клас, за които изпитът започва в 8 часа. След това същото ще се повтори за седмокласниците, които ще стартират работа по изпитните разновидности в 9 часа. Директори на образователни СУ под тепетата са ги разделили на обособени етажи. За всички останали възпитаници и 16, и 18 юни, когато всичко ще се повтори за НВО по математика, са неучебни.

Около 5980 седмокласници се чака да държат НВО тази година. Те още веднъж ще са в своето учебно заведение. В акцията вземат участие общо 140 образователни заведения в Пловдивска област, като учениците са разпределени в 611 зали за изпитите по български език и литература, и математика.

Служебните лица, които ще обезпечат провеждането и осведомителната сигурност, са в учебни заведения, в които не преподават. Ангажирани са 2534 индивида.

Освен двата наложителни изпита, в деня сред тях – 17 юни, 130 седмокласници ще се явят и на НВО по непознат език по свое предпочитание. И за изпита по британски е спазено правилото за отдалеченост от най-малко 1,5 м сред работните места и ще се употребяват общо 20 зали в 17 учебни заведения, където има повече постъпили заявки.

Десетокласниците, на които им следва първо НВО, са 4905 от 74 учебни заведения в Пловдивска област. Разпределени са в 541 зали по български език и литература и по математика.

Квесторите ще са1949. Всички възпитаници поставят изпитите в своето школо, а квесторите и служебните лица са в други образователни заведения.

НВО по избор по непознат език за десетокласниците е на 17 юни, както за 7. клас. За него са избрани 14 училища-центрове, където гимназистите са разпределени в 31 зали. 160 десетокласници ще са в 22 зали по британски език – за равнище от А1 до В1.1 съгласно паралелките, в които учат. Други 12 ще държат НВО в 3 зали по съветски, 14 - в 4 зали по немски език, единствено двама са поискали НВО по испански, а единствен десетокласник ще държи матура по италиански.

Вече е в ход и офанзивата за НВО по избор за десетокласниците по осведомителни технологии за премерване на цифрови компетентности – по график до 15 юни. Да се явят обаче са поискали оскъдна част от учениците от 10. клас в Пловдивска област – едвам 121. Един от тях е със специфични просветителни потребности. На наложителните изпити при специфични условия ще се явят общо петима десетокласници с разнообразни здравословни проблеми.

Няма решение за гимназистите онлайн

Десетокласниците, които са в режим на образование от разстояние в електронна среда (ОРЕС), би трябвало да се явят в учебно заведение за НВО по български език и литература, и по математика. МОН упорства всички да положат изпитите, защото са на изхода на просветителна степен – първи гимназиален стадий, и по този начин е по закон. Директорите обаче се затруднени по какъв начин да обезпечат наличието, откакто по основаните регламенти към този момент са разрешили учениците да не са в образователните здания.

Както „ Марица “ писа, Пловдив е измежду първенците по искащи за ОРЕС в цялата страна, като в края на образователната година при разхлабване на ограниченията и връщане на от ден на ден възпитаници в клас имаше вълна от заявки от зрелостници и десетокласници да си останат вкъщи с претекст пандемията. Пловдивски шефове признават, че мъчно в този момент стимулират учениците от 10. клас да се явят на НВО, а в паралелка има по трима-четирима в ОРЕС. Създава се и възприятие за несправесливост у останалите.

В 7. клас казусът не е толкоз огромен, тъй като резултатите на НВО са решаващи за тях - в коя гимназия ще продължат образованието си.

В всеобщия случай при десетокласниците обаче те са без значение, тъй като не въздействат на годишния триумф, нито пък на дипломата по-късно. Важни са единствено за тези, които ще изберат да пресечен образованието си на този стадий – за тях ще се впишат като матура в документа зазавършен първи гимназиален стадий. Как ще се показват е от голяма важност и за възпитаниците на обединените учебни заведения, където се учи до 10. клас. Учениците от тях, които желаят да продължат, ще се борят с достиженията си от НВО за място в спомагателния банкет на гимназиите. Миналата година след отпадането на тестванията в 10. клас решението бе да се зачете триумфът от дипломата им за годината.

В Пловдивска област учениците от обединените учебни заведения нямат и 100, а също така опитът демонстрира, че и малко от тях не престават образованието си.
Източник: marica.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР