Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027

...
Стратегическият план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027
Коментари Харесай

Заместник-министър Събев: Стратегическият план е сериозна основа за устойчивост и модернизация на българското земеделие

Стратегическият проект за развиване на земеделието и селските региони 2023-2027 година е нов инструмент за използването на Общата селскостопанска политика, с който се цели резистентност, конкурентоспособност и рационализация на българското земеделие. Това сподели заместник-министърът на земеделието Георги Събев по време на среща със аграрни производители в Първомай, проведена от Български фермерски съюз. Той осведоми участниците, че нощес Стратегическият проект бе изпратен публично на Европейската комисия. Събев уточни, че бюджетът за всички интервенции, написани в документа, е малко над 8 милиарда евро. Ресурсът за директни заплащания по първи дирек възлиза на 4,4 милиарда евро, а по втори дирек – за вложения в селските региони са планувани над 3,5 милиарда евро. Над 98 млн. евро е бюджетът за лозаро-винарския бранш, а за интервенциите в бранш " Пчеларство “ ще бъдат обезпечени над 25 млн. евро, съобщават от  Министерство на земеделието .

Заместник-министърът обясни, че 25% от бюджета за директните заплащания ще бъдат ориентирани към еко-схеми, а общо 35% по втория дирек би трябвало да бъдат ориентирани към интервенции, свързани с климатичните промени.

" Ще организираме поредност от срещи със аграрни производители, на които да представим в елементи използването на Стратегическия проект у нас. Опитахме се като администрация да намерим златната среда сред желанията и упованията на фермерите, и законодателните условия, които произлизат от общата европейска рамка “, разясни Събев. Той добави, че управителният екип на Министерството на земеделието е отворен за разговор с всички аграрни сектори за основаване на стабилно селско стопанство и конкурентоспособен бранш.

Министерство на земеделието София - 1040, бул. " Христо Ботев “ 55 Дирекция " Връзки с обществеността и протокол " Тел.: 02 98511 226; 02 985 11 196 e-mail: [email protected]

На срещата заместник-аграрният министър обясни и механизма на деяние на Националния проект за възобновяване и резистентност (НПВУ), като посочи, че това е набор от ограничения, по които земеделските производители могат да аплайват за помощи.

" Ръководството на министерството изцяло схваща компликациите и провокациите, пред които земеделските производители са изправени сега, и тъкмо за това администрацията е отворена към разговор, отчитайки сериозното повишаване на торове и други индустриални разноски, и в тази връзка се води натоварен разговор с Европейската комисия “, уточни още Георги Събев.

Заместник-министърът увери още земеделските стопани, че сумите по одобрения от Държавен фонд " Земеделие “ финансов запас в размер на над 53 млн. лв. ще стартират да постъпват по сметките на животновъдите в идващите дни. Средствата за подкрепяне се отпускат по схемите за Преходна национална помощ за говеда, необвързана с производството (ПНДЖ1) и за Преходна национална помощ за овце-майки и кози-майки, обвързана с производството (ПНДЖ3) за 2022 година " Утвърдените ставки по тази помощ за овце-майки и кози-майки е 41,07 лв. на животно, за говедо 192,57 лв., а за биволи 337 лева на животно “, уточни още Събев
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР