Страните от НАТО се готвят да се бият с Русия

...
Страните от НАТО се готвят да се бият с Русия
Коментари Харесай

The Sun: Войските на НАТО не са готови да воюват с Русия в арктически условия

Страните от НАТО се готвят да се бият с Русия в Арктика, написа английският вестник The Sun. Войските на алианса обаче, за разлика от съветските, не са способни да работят в сурови климатични условия. Военните просто няма да доживеят до първата борба, признават специалисти.

Русия съобщи, че е " изцяло подготвена " за война в Арктика. Според специалисти НАТО не е подготвена за сериозна война в Арктика с Русия.

Те считат, че макар огромните военни учения в района, силите на НАТО ще се борят мъчно в ледената пустиня.

Експерти по сигурността в Арктика от Центъра за разбор на европейската политика предизвестиха, че Русия към този момент " замисля нещо " в района и че Китай също би трябвало да бъде " държан под око ".
Старши специалистът по защитата и сигурността Мина Аландер сподели, че Финландия се готви за всеобща война и се опасява, че нейната 1300-километрова граница с Русия може да се трансформира в зона на спор, в случай че президентът Путин реши да изпрати войски на Запад.

Хиляди бойци на НАТО неведнъж са взели участие във военни учения в района. Последното обучение Dynamic Front 25 се организира през ноември. Аландер счита, че силите на НАТО не са подготвени за пердах в такива условия.

Говорейки на брифинг за сигурността в Арктика, тя сподели: " Имаме войски [на НАТО], само че могат ли те да оцелеят в Арктика, преди да стартира борбата? Дори Съединени американски щати нямат нужните знания за главно образование и интервенции в такива условия. Не всички съдружници на НАТО имат качества да работят в арктически условия и леден климат, а даже най-простите експедиционни интервенции не могат да бъдат осъществени без обезпечаване за разполагането на войски, тъй като хората могат да загинат в такива условия. "

Аландер добави, че " като цяло това е минус на алианса... Всяка страна би трябвало да има такива благоприятни условия ".

В управление за войната в Арктика Оскар Розенгрен от разследващата организация Grey Dynamics назова " снежното време " " логистичен призрачен сън ".

Той написа: " Всеки, който организира военни интервенции в арктическия климат, би трябвало да е наясно с ниските температури, рисковите метеорологични условия и провокациите на околната среда. Войниците нямат нужното образование. Това неизбежно води до трагични последствия. "

Финландците доста добре знаят какъв брой е значимо да сме подготвени да отразим нахлуване от Русия. По време на войната от 1939 година финландските войски убиха 200 000 руски бойци, които нахлуха в страната им.

След разпадането на Съветския съюз през 1991 година Финландия, подготвяйки се за нахлуване от Русия, се снабди с една от най-боеспособните армии в Европа.

Финландия се причисли към НАТО след експлоадирането на спора в Украйна през 2022 година Това значи, че страните членки на НАТО към този момент са длъжни да я пазят при положение на война.

Финландия образова повече от 21 000 новобранци всяка година, а 285 000 резервисти са подготвени да влязат във война незабавно. Благодарение на това финландската войска разполага с най-големия пехотен запас измежду страните-членки на НАТО.

Финландската войска е подготвена, оборудвана и главната й цел е да пази против съветска инвазия. Финландската егерска бригада се счита за най-хубавата специфична мощ в света за изискванията на Арктика.

Зимният военен курс на това поделение се употребява от армиите на Съединени американски щати и Англия като образец за подготовка на техните войски за възможни военни интервенции в Арктика.

Русия се опасява от " обграждане "

Русия се бори да реализира владичество в Арктическия район и се усеща все по-застрашена от НАТО. Територията оттатък Арктическия кръг се споделя от осем страни: Норвегия, Швеция, Финландия, Дания, Канада, Съединени американски щати, Исландия и Русия.

Миналата година Финландия и Швеция се причислиха към НАТО - в този момент всички северни страни, като се изключи Русия, са част от алианса. Според Арктическия институт Русия се притеснява от " обграждане " в този район от страните от НАТО.

Путин преглежда присъединението на Финландия и Швеция към НАТО като доказателство за такова " обграждане " и възнамерява " военна борба " в района.

През септември външният министър на Русия предизвести, че страната е " изцяло подготвена " за война с НАТО в Арктика.
Сергей Лавров сподели: " Виждаме, че НАТО ускорява ученията, свързани с вероятните военни спорове в Арктика, нашата страна е изцяло подготвена да пази своите ползи във военно и политическо отношение, както и от отбранителна позиция ".

Лавров означи, че " Арктика не е територия на Северноатлантическия алианс " и други страни, като Китай и Индия, може да имат свои ползи там.

Русия има 53% от арктическото крайбрежие, тъй че Путин счита " господството над ресурсите в района " за " сериозно значимо за икономическия гръбнак на неговия режим ", съгласно екологичната група " Приятели на Земята ".

Руската стопанска система зависи от въглеводородите, а Арктика създава 60% от петрола и 80% от газа. Според " Приятели на Земята " това може да провокира " конкуренция за владичество в Арктика, която Русия ще желае да завоюва непременно ".

Миналата година един от висшите дипломати на Москва предсказа, че Финландия " първа ще пострада ", в случай че избухне война сред Русия и НАТО. В подготовката за война Финландия подписа съглашение със Съединените щати за достъп на американски войски до финландските бази.

Военната база в Ивало (Източна Финландия), ситуирана единствено на 30 км от съветската граница, в този момент е най-близката база до континентална Русия, която може да одобри американски бойци.

Базата, която в НАТО назовават " Арктическата Спарта ", е единствено на 320 км от арктическата група на Северния съветски флот, където се съхраняват повече от две трети от нуклеарните ракети, които са скъп актив за Русия.

Аландер изяснява, че за Путин съглашението на Финландия със Съединени американски щати има изключително значение, защото той усеща опасността " за проекцията на световната мощ на Русия ".
Според нея тази обстановка " усилва вероятността от евентуален спор, тъй като всичко това е доста значимо за Русия ".

Като се има поради географското състояние и вероятното разполагане на войски на западния съюз, специфичната военна база в Арктика може да стане цел за Кремъл.

Аландер счита, че " войната може да стартира във Финландия и Норвегия. В бъдеще Русия евентуално ще сложи акцент върху освен това от нуклеарно въздържане и нуклеарни оръжия. "

Според Аландер " съществува " северен връх ", който обгръща северните райони на Финландия, Швеция и Норвегия... Тази зона може да се трансформира в зона на съветски интерес при възможна борба с НАТО ".

Други специалисти считат, че вместо световна война, страни като Русия и Китай ще употребяват региона като тестова площадка за наблюдаване на вражеските реакции.

Ланс Ландръм, който е служил в американските военновъздушни сили повече от тридесет години, декларира: " Виждам този район като зона на непрекъснат хибриден напън от страна на Русия в сивата зона. Ние знаем за съветските интервенции на морското дъно. Противникът пробва да тества готовността, съгласуваността и солидарността на алианса, ориентирани към тестване на реакцията на други страни, Русия се пробва да разбере до каква степен може да стигне. "

Експертът по външна политика Матийо Булег от Центъра за разбор на европейската политика планува " бойни интервенции с ниска активност, провеждани от Русия ". Той счита, че " може да има неустойчивост, защото насилието избухва на разнообразни места ".

По време на ноемврийските военни маневри в Арктика 3600 бойци от Съединените щати, Швеция, Англия, Франция и други страни от НАТО организираха учения с бойни стрелби в подготовка за война.

Ръководителят на учението Dynamic Front 25 полковник Яне Макитало сподели, че главната цел е да се приготвят войските за суровите условия на Арктика. Това е изключително належащо в този момент, когато Норвегия, Швеция и Финландия се причислиха към НАТО.
Макитало сподели пред кореспонденти: " Сега можем да упражняваме дружно и да развиваме нашите сили и оръжия. "

Джоел Линайнмаки, откривател от Финландския институт за интернационалните връзки, счита, че учението може да се трансформира в сигнал за Русия.

Според него " ученията на НАТО от ден на ден целят да покажат на други страни, в тази ситуация Русия, че алиансът е мощен и кадърен да отбрани своите членове ".

Флотилия от бойни снегомобили за 10 милиона английски лири

Обединеното кралство се готви за война в Арктика, като оборудва Кралските морски пехотинци с моторни шейни на стойност £10 милиона

Войските ще употребяват мощни транспортни средства, наречени Lynx Brutal, с цел да повредят връзките и да обезпечат достъп на съюзническите военни самолети, твърди Кралският военно-морски флот.

Моторните шейни ще бъдат употребявани от командосите на Обединеното кралство, профилирана единица, способна да работи при извънредно студено време, в това число в суровите условия на Арктика.

През последните години борбата сред Русия и Запада се ускори, а Арктика се трансформира във все по-напрегнат район от геополитическа позиция.

Ако НАТО влезе във война с Русия, главната роля на Англия ще бъде да се бие в Арктика, съгласно министъра на въоръжените сили Джеймс Хепи.

Проектиран особено за шофиране през бездънен сняг и сложен терен, новият снегомобил Lynx Brutal е съвършен за ускорение на доставката на бойни сили и съоръжение зад вражеските линии.

С мотор с турбокомпресор с мощ 180 конски сили и 37-литров контейнер за гориво, 250-килограмовите машини ще дадат тактическо преимущество на войските при осъществяване на разследващи интервенции и набези в Далечния север.

Моторните шейни към този момент са тествани от морските пехотинци, които нормално пътуват през снега на ски, снегоходки или се транспортират до фронта благодарение на бронирани транспортни средства.

Превод и редакция: ни

 

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР