ЕС обмисля нов режим на санкции за противодействие на хибридните руски заплахи
Страните от Европейски Съюз се стремят да основат нов режим на наказания, с цел да противодействат на хибридни офанзиви, като саботажи, кибердейности и акции за дезинформация. Това излиза наяве от план на финален документ, който се чака да бъде признат в края на съвещанието на Европейския съвет, предадоха Ройтерс и Българска телеграфна агенция.
Лидерите на Европейския съюз ще се срещнат на следващия ден и в петък, с цел да обсъдят значими въпроси, в това число войната в Украйна, Близкия изток, сигурността и защитата и последните политически събития в Грузия. Те ще обсъдят и нова рамка за битка с хибридните офанзиви, които зачестиха през последната година.
" Европейският съвет изрично осъжда всички типове хибридни действия, в това число заплашване, бойкот, задгранична операция на информацията и интервенция, дезинформация, злонамерени кибердейности и превръщането в принадлежности на мигранти от трети страни ", се показва в плана на заключителния документ.
" В отговор на дестабилизиращите дейности на Русия в чужбина Европейският съвет повтаря още веднъж апела си за продължение на работата в Съвета за определяне на нов режим на наказания ", се прибавя в плана.
Литва, в частност, упорства Европейски Съюз да предприеме по-решителен метод към сходни офанзиви.
През май НАТО съобщи, че е " надълбоко угрижен " поради неотдавнашните хибридни офанзиви, които засегнаха Чехия, Естония, Германия, Латвия, Литва, Полша и Англия. Алиансът упрекна Русия за офанзивите. Москва постоянно отхвърля западните обвинявания, че е забъркана в хибридни офанзиви.
Представители на Европейски Съюз обявиха по-рано тази година, че множеството страни членки са зле готови за битка с медийните операции.




