Страничните ефекти от отрицателните лихви на Европейската централна банка (ЕЦБ)

...
Страничните ефекти от отрицателните лихви на Европейската централна банка (ЕЦБ)
Коментари Харесай

Разрешаването на проблемите, които са причина за отрицателните лихви, е извън правомощията на ЕЦБ

Страничните резултати от негативните лихви на Европейската централна банка (ЕЦБ) ще набъбнат с времето, само че разрешаването на проблемите, които са повода за ниските ставки, е отвън пълномощията на институцията. Това съобщи членът на борда на ЕЦБ Изабел Шнабел, представен от Ройтерс.

ЕЦБ намали депозитната си рента до негативна още през 2004 година, само че ставката се задържа на по-ниски от предстоящото равнища, като пазарите не предвиждат завръщане към позитивни стойности до през идващото десетилетие.

„ Подобно на други нетрадиционни политики, страничните резултати евентуално ще се набъбнат с времето, в случай че изискванията на негативни лихви се задържат прекомерно дълго “, разяснява Шнабел,

Тя обаче не изрази терзания по отношение на рисковете, свързани с рентабилността на банките, като акцентира, че резултатите досега са позитивни и че ЕЦБ към момента не е достигнала до ефикасния предел на изгодите от ниските лихви.

„ Има забележителна неустановеност по отношение на точното равнище на лихвите, при което ще бъде подхваната политика на превръщане, като съгласно актуалните калкулации ЕЦБ към момента не е достигнала ефикасната долна граница “, разяснява Шнабел по време на онлайн конференция, проведена от Европейската икономическа асоциация.

Според нея, въпреки че ЕЦБ е лимитирала страничните резултати посредством даване на обезщетения за банките, разрешаването на проблемите, които са повода лихвите да са негативни, е отвън мандата на централната банка.

Ниските лихви са отражение на слабите фундаменти, в това число слабият растеж на продуктивността, възходящите спестявания и застаряването на популацията на Европа. Всички тези фактори са довели до 20-годишен спад спрямо лихвената ставка, която се смята за неутрална.

„ Тъй като негативните лихви имат значително отрицателен резултат върху макроикономически трендове, който е отвън пълномощията на централните банки, силовите отговори на държавните управления против пандемията са незаменими в насърчаването на евентуални напредък, като по този метод се слагат главните за позитивни ставки в бъдеще “, споделя още Шнабел.
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР