Страната ни има готовност да приложи адекватни мерки, ако има

...
Страната ни има готовност да приложи адекватни мерки, ако има
Коментари Харесай

България е готова с мерки при нарушаване на доставките на газ

Страната ни има подготвеност да приложи съответни ограничения, в случай че има нарушение или спиране на доставките на газ поради войната сред Русия и Украйна. Това е декларирал българският министър на енергетиката Александър Николов, който взе участие в изключителното съвещание на Съвет „ Транспорт, телекомуникации и енергетика “ на Евросъюза във формат „ Енергетика “.

В рамките на срещата министър Александър Николов е показал, че енергийна ни система все още работи обикновено, само че страната ни има подготвеност неотложно да задейства и приложи съответни ограничения при нарушение или цялостно спиране на доставките на газ. Министърът е подчертал нуждата от предприемане на незабавни и координирани дейности в Евросъюза за гарантиране на устойчивостта на енергийната система и достъпността на силата за жителите и бизнеса, в това число посредством обезпечаване на финансов запас на европейско равнище в поддръжка на националните бюджети.

Откроено е било съдействие с Гърция за ускорение на енергийната съгласуваност в района, както и реверсивната връзка със Сърбия. Николов е подкрепил и ускореното консолидиране на украинската към европейската електроенергийна система.

Енергийните министри на Европейския съюз са разискали и опциите за по-голям импорт на полутечен природен газ.

Представителите на европейската комисия са показали своя разбор на обстановката със сигурността на доставките на петрол и газ, както и с цените на силата.

Министрите на страните членки са били осведомени с прогнозите и разнообразни хипотетични сюжети на разстройства, спомагателни вероятни ограничения за облекчение социално-икономическите последствия от рецесията в цените на силата и подсилване устойчивостта и независимостта на европейската енергийна система.
Източник: banker.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР