Демографски институт към БАНИ: България е на първо място по изчезване на населението в целия свят
Страната ни е измежду страните в Европейски Съюз с най-бързо застаряващо население. Всеки четвърти българин е пенсионер, а в трудоспособна възраст са 58,6 на 100 от хората. Според данните на Национален статистически институт най-вече възрастни живеят във Видин, Смолян и Габрово. По-младите са разположени в София и Варна. На този декор най-засегнати от демографската рецесия са селата, като в 192 от тях няма нито един гражданин.
По улиците на русенското село Пепелина времето като че ли е спряло. Няма деца, няма магазин, не минават и рейсове. В плашещата тишина живеят 17 души. Най-младият е на 72 години.
Николай Илиев, гражданин: „ Селата опустяха. Няма Трудово-кооперативно земеделско стопанство. Няма младежи. Всичко се изнесе в чужбина. “
Тамара Тодорова, гражданин: „ И останаха към този момент възрастни хора, които един по един изпратихме. На мен ми е доста тъжно. Дори имаме спор с моята щерка – вика: стига с туй село. “
За извършване на покупки и транспорт локалните разчитат на кметския наместник.
Габриела Маджарова – кметски наместник на с. Пепелина: „ Товарим се на колата, повеждам ги до бакалията, коафьор, аптека, болница – каквото има потребност. “
От 30 години учен Петър Иванов изследва демографската рецесия у нас. Липсата на работа, ниските приходи и високата инфлация са единствено част от аргументите младите да напущат страната, а възрастните да остават сами, съгласно него.
акад. Петър Иванов, шеф на демографския институт към БАНИ (Българска академия на науките и изкуствата): „ 2,5 милиона души са емигрирали от България. Моите деца също са емигрирали и няма да се върнат. Те като дойдат тук, плачат, като виждат положението на всичко. България е преди всичко по изгубване на популацията в целия свят – с най-ниска раждаемост и с най-висока смъртност. От трима души двама са застрашени от обществено изключване и от бедност. “
И до момента в който всяка година България губи население колкото един дребен град, натискът върху обществената система се усилва.
акад. Петър Иванов, шеф на демографския институт към БАНИ (Българска академия на науките и изкуствата): „ Пенсиите са унизително ниски спрямо Европейския съюз. Семействата би трябвало да получават големи материални тласъци, с цел да се усили желанието да имат деца. “
От Национален статистически институт регистрират, че единствено пет области в страната са нараснали популацията си по отношение на 2024 година. На първо място е Кърджали с 1,7%.
По улиците на русенското село Пепелина времето като че ли е спряло. Няма деца, няма магазин, не минават и рейсове. В плашещата тишина живеят 17 души. Най-младият е на 72 години.
Николай Илиев, гражданин: „ Селата опустяха. Няма Трудово-кооперативно земеделско стопанство. Няма младежи. Всичко се изнесе в чужбина. “
Тамара Тодорова, гражданин: „ И останаха към този момент възрастни хора, които един по един изпратихме. На мен ми е доста тъжно. Дори имаме спор с моята щерка – вика: стига с туй село. “
За извършване на покупки и транспорт локалните разчитат на кметския наместник.
Габриела Маджарова – кметски наместник на с. Пепелина: „ Товарим се на колата, повеждам ги до бакалията, коафьор, аптека, болница – каквото има потребност. “
От 30 години учен Петър Иванов изследва демографската рецесия у нас. Липсата на работа, ниските приходи и високата инфлация са единствено част от аргументите младите да напущат страната, а възрастните да остават сами, съгласно него.
акад. Петър Иванов, шеф на демографския институт към БАНИ (Българска академия на науките и изкуствата): „ 2,5 милиона души са емигрирали от България. Моите деца също са емигрирали и няма да се върнат. Те като дойдат тук, плачат, като виждат положението на всичко. България е преди всичко по изгубване на популацията в целия свят – с най-ниска раждаемост и с най-висока смъртност. От трима души двама са застрашени от обществено изключване и от бедност. “
И до момента в който всяка година България губи население колкото един дребен град, натискът върху обществената система се усилва.
акад. Петър Иванов, шеф на демографския институт към БАНИ (Българска академия на науките и изкуствата): „ Пенсиите са унизително ниски спрямо Европейския съюз. Семействата би трябвало да получават големи материални тласъци, с цел да се усили желанието да имат деца. “
От Национален статистически институт регистрират, че единствено пет области в страната са нараснали популацията си по отношение на 2024 година. На първо място е Кърджали с 1,7%.
Източник: bnt.bg
КОМЕНТАРИ




