Стоян Зиков – Стъки е не просто артист, а изследовател,

...
Стоян Зиков – Стъки е не просто артист, а изследовател,
Коментари Харесай

Стоян Зиков открива АРТ шоурум и новия си художествен цикъл ``One Year`` |

Стоян Зиков – Стъки е не просто актьор, а откривател, който проектира вдъхновенията си в своето изкуство. Картини, рисунки и статуи са неговият живописен прийом да въплъти ползите си в региона на колонизирането на космоса, изкуствения разсъдък и роботизацията, биотехнологиите и генното инженерство. Десетките произведения на създателя към този момент могат да бъдат видени онлайн в креативната му лаборатория „ Zikov Studio&Showrooм “ , където Стоян Зиков основава и показва изкуството си. На територия от повече от 300 кв.м. са ситуирани десетки произведения от последните години, пресъздаващи развой на задаване на въпроси и предложение на образни теории, и най-новия му живописен цикъл – „ One Year ”.

„ Студиото е като научно проучвателен център, в който организирам визуално-естетични и философско-теоретични опити, до момента в който шоурумът е мястото, в което презентирам моята работа и я споделям с аудитория, сътрудници и хора с ползи в посока на моите търсения. “ , разказва арт пространството си Стоян Зиков.

Художествен цикъл „ One Year ” сплотява десетки статуи, живописни произведения и стотици рисунки основани в последната година. В творбите е преплетена страстта на създателя от заобикалящата среда и подтекста на съществуването му. Част от живописните платна съставляват 12-те месеца на годината, другите са самостоятелни реакции на мисли и обстановки от годината. Те нямат илюстративен темперамент, а са плод на чиста страст. Фигурите носят положение на духа, без да натрапват приказлива анатомичност. Скулптурните композиции  от цикъла, макар своята характерност и автономия, съществуват създавайки съответни взаимовръзки и кореспондират, както между тях, по този начин и с живописта, и рисунките. Скулптурите без непотребна обемност, а изграждащи и допълващи пространството, в което са разположени, е тематика на синтеза, който постоянно е вдъхновявал създателя и е имал водеща роля в построяването на творбите му.
„ Фигуративизмът е основна реакция към подтекста. Това, което ме интересува е дали индивида ще остане рационалното създание или ще се трансформира в следващия заплашен от изгубване тип. Пластичният педантичен метод в творбите ми е плод на търсения, които започнаха още през 2015 година. Постепенното унищожаване на обемността, лишаването от бъбривостта на епидермалното за реализиране на дълбинен нравствен сондаж, посредством който да разкрия невидимата действителна същина на индивида. “, споделя Стоян Зиков.

Стоян Зиков е художник, ваятел, откривател и основател на фестивала за градска просвета „ София диша “.
Завършва Национално учебно заведение за изящни изкуства, Скулптура в Национална художествена академия и Визуални изкуства в Нов български университет. Стипендиант към фондацията на Райна Кабаиванска. Още като възпитаник печели първите си призове в интернационален конкурс „ Европа в учебно заведение “, МОН и в галерия към Националното учебно заведение за изящни изкуства. През 2014 година е номиниран в влиятелните ранглиста на сп. Forbes „ 30 под 30 “ и „ 40 до 40 “ на Дарик Радио.

Участва в седем групови изложения, а през 2017 година е първата му независима - „ Свят на ангели “ в изложба „ Контраст “.
Основните тематики, които вълнуват Стоян Зиков като актьор и актуален човек е по какъв начин се трансформират условностите на човешкото битие по отношение на три генерално изменящи събитията фактора – Човекът като част от космоса и наличието на човешката раса в галактическото пространство; Роботизирането и все по-дълбокото нахлуване на изкуствения разсъдък и положението на общуване с него; Генното инженерство и напредъка на медицината.

За себе си, вдъхновението и изкуството си споделя: „ Стремежът ми е да създавам, създавайки освен това от украса, да влагам личните си метафизичен възгледи, по отношение на контекстуалността на новата епоха за човечеството и изкуството като инструмент за ефикасна и позитивна схватливост. Дълбоко уверен, че точно изкуството може, а и търси, отговорите на екзистенциалните въпроси за ролята на индивида в света, изключително през днешния ден, когато софтуерния напредък е на път изцяло да подмени фундамента, върху който е построена човешката цивилизация. ”
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР