Стотици планински чинки са загинали в новогодишната нощ край Копривщица,

...
Стотици планински чинки са загинали в новогодишната нощ край Копривщица,
Коментари Харесай

Зловещо! Над 600 птички убити от новогодишните пиратки и фоейрвеки в Копривщица! - Би Нюз - Топ новини от България

Стотици планински чинки са починали в новогодишната нощ край Копривщица, като от Спасителния център за диви животни на неправителствената организация „ Зелени Балкани “ смятат, че повода за гибелта е празничната заря. Най-вероятно зарята в 00:00 ч. е предизвикала сериозен стрес в птиците, които са нощували на към 200 метра от града, сподели пред Българска телеграфна агенция ветеринарният доктор от центъра доктор Руско Петров. По думите му това се удостоверява от положението на труповете на птиците, от последвалата аутопсия и от диалозите с хората, алармирали за случая. Има открити солидни кръвоизливи в региона на коремната празнина и по черепите на птиците, показаха още от Спасителния център в информация за случая.

За гибелта на дребните пойни птици от Спасителния център разбрали на 1 януари по обяд. Екип от експерти отива на място и открива гибелта на животните. Никога не сме имали случай с толкоз огромна смъртност, сподели доктор Петров. В Спасителния център до късния следобяд са признати 606 планински чинки, от които 591 – починали. Петнайсет бяха живи, само че и от тях тази заран е открито, че има към този момент умрели, описа още ветеринарят.

Планинската чинка е птица от семейство Чинкови и е предпазена по силата на Закона за биологичното многообразие на Република България. В международния Червен лист планинската чинка е маркирана, като „ незастрашен тип “, само че с намаляваща популация, обясниха още от „ Зелени Балкани “. Масовото потребление на пиротехника по време на новогодишните празници предизвиква стрес и заплашва живота на животните – както домашните, по този начин и дивите, предизвестиха също от организацията. Оттам акцентират, че стрес има и за хората.

Д-р Петров позволява, че има още починали птици поради новогодишните празненства с пиротехнични произведения. В градовете и селата най-потърпевши са горските ушати сови, забулените сови, кукумявките, означи също доктор Петров. Тази пиротехника с годините става по-мощна и с по-голяма звукова и светлинна сензитивност, изясни той.

Ветеринарният доктор обърна внимание и на наклонността в последните години хората да избират по-гористи места за живеене и празнуване, като по този метод се приближават до дивите животни, на които тези шумни празненства вредят. Домашните и бездомните животни също са застрашени, акцентира експертът. Нека да бъдем деликатни, прикани доктор Петров.

Изминалата 2024 година за Спасителния център за диви животни е била натоварена, сподели още Руско Петров. През интервала май-септември ежедневно приемахме сред 20 и 40 пациенти, добави той. И изрече признателност на доброволците, които подкрепят експертите в грижата за животните.  

Всяка година природозащитни организации приканват да не се употребява пиротехника по празниците. Преди Коледа и Нова година фондация „ Четири лапи “ моли хората да покажат отговорно отношение. Оттам подсетиха, че домашни и бездомни животни изпадат в суматоха от оглушителните гърмежи. 

Източник: Зелени Балкани
Източник: bnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР