Студенти не получиха възможност да гласуват заради дълги опашки пред секциите в Студентски град
Стотици младежи от „ Студентски град “ в София не са съумели да упражнят правото си на глас в неделя, макар часове очакване пред изборната секция.
„ Аз съм тук от 6:45 ч., кой е отговорен, че вие не ни давате опция да гласуваме? “ – по този начин разказват напрежението чакащи пред секцията в 13-ти блок в Студентски град в късните часове на изборния ден. По думите на очевидци стотици хора са се редили на опашка, която започвала надалеч пред входа на постройката.
Станимира Хаджилазова, първокурсничка по „ Дигитално предприемачество и изкуствен интелект “, е измежду чакащите. Тя идва минути след 19:00 часа и заварва дълга опашка. „ Доколкото знам по закон, в случай че има опашка, те нямат право да ни върнат до 21:00 ч., само че опашката не спираше. В последна сметка не успяхме да гласуваме. Имаше хора, които чакаха 3–4 часа и не съумяха да упражнят правото си. Бяхме над 100 индивида. Стояхме до 22:30 часа “, споделя тя пред bTV.
По думите ѝ повода е неприятна организация. Тя изяснява, че в секцията е имало механически проблеми с машинното гласоподаване.
„ Доколкото разбрах, на обяд е свършила ролката за машината и са споделили, че няма кой да донесе нова. Затова гласуването е минало напълно на хартиени бюлетини, което още повече е забавило процеса “, допълни Станимира.
„ Стоя 2 часа, а вие не ми давате опция. Какво съм отговорен, че не мога да гласоподавам “, разяснява студент.
Красимир Прахов, студент в Техническия университет – София, също удостоверява за съществени усложнения при гласуването. „ Имаше доста огромна опашка, стигаше до началото на улицата. Стояха по 2–3 часа. Хората бяха насядали по стълбите, имаше ужасно доста чакащи. Десетки, по-скоро стотици. Причината е неприятна организация и това, че имаше единствено една секция, а би трябвало да са повече “.
Както GlasNews ви заяви още в изборния ден, стотици младежи се бяха събрали пред една от секциите в квартала.
В края на изборния ден жена на място стартира да събира имената и подписите на негласувалите и афишира, че ще бъде подадена групова тъжба в прокуратурата за нарушени изборни права.
От Централната изборна комисия оповестяват, че във въпросната секция са били обезпечени в допълнение хартиени бюлетини и ролки за машинното гласоподаване. „ Към края на изборния ден пред секцията има скупчване на гласоподаватели. Съгласно член 220, алинея 2 от Изборния кодекс гласуването може да бъде продължено единствено до 21.00 часа “.
От ЦИК допълват още, че студентите имат право да гласоподават във всяка секция на територията на обитаемото място, в което учат.
„ Аз съм тук от 6:45 ч., кой е отговорен, че вие не ни давате опция да гласуваме? “ – по този начин разказват напрежението чакащи пред секцията в 13-ти блок в Студентски град в късните часове на изборния ден. По думите на очевидци стотици хора са се редили на опашка, която започвала надалеч пред входа на постройката.
Станимира Хаджилазова, първокурсничка по „ Дигитално предприемачество и изкуствен интелект “, е измежду чакащите. Тя идва минути след 19:00 часа и заварва дълга опашка. „ Доколкото знам по закон, в случай че има опашка, те нямат право да ни върнат до 21:00 ч., само че опашката не спираше. В последна сметка не успяхме да гласуваме. Имаше хора, които чакаха 3–4 часа и не съумяха да упражнят правото си. Бяхме над 100 индивида. Стояхме до 22:30 часа “, споделя тя пред bTV.
По думите ѝ повода е неприятна организация. Тя изяснява, че в секцията е имало механически проблеми с машинното гласоподаване.
„ Доколкото разбрах, на обяд е свършила ролката за машината и са споделили, че няма кой да донесе нова. Затова гласуването е минало напълно на хартиени бюлетини, което още повече е забавило процеса “, допълни Станимира.
„ Стоя 2 часа, а вие не ми давате опция. Какво съм отговорен, че не мога да гласоподавам “, разяснява студент.
Красимир Прахов, студент в Техническия университет – София, също удостоверява за съществени усложнения при гласуването. „ Имаше доста огромна опашка, стигаше до началото на улицата. Стояха по 2–3 часа. Хората бяха насядали по стълбите, имаше ужасно доста чакащи. Десетки, по-скоро стотици. Причината е неприятна организация и това, че имаше единствено една секция, а би трябвало да са повече “.
Както GlasNews ви заяви още в изборния ден, стотици младежи се бяха събрали пред една от секциите в квартала.
В края на изборния ден жена на място стартира да събира имената и подписите на негласувалите и афишира, че ще бъде подадена групова тъжба в прокуратурата за нарушени изборни права.
От Централната изборна комисия оповестяват, че във въпросната секция са били обезпечени в допълнение хартиени бюлетини и ролки за машинното гласоподаване. „ Към края на изборния ден пред секцията има скупчване на гласоподаватели. Съгласно член 220, алинея 2 от Изборния кодекс гласуването може да бъде продължено единствено до 21.00 часа “.
От ЦИК допълват още, че студентите имат право да гласоподават във всяка секция на територията на обитаемото място, в което учат.
Източник: glasnews.bg
КОМЕНТАРИ




