Равносметката след 10 декември: Многолюдни протести в десетки градове у нас и в чужбина, има задържани /снимки/
Стотици хиляди излязоха в сряда вечер на митинги в София и в десетки други градове у нас, както и зад граница с искане за оставка на държавното управление.
В столицата хората извършиха пространството от бул. " Витоша " до Ректората на Софийския университет. Официално към демонстрацията се причислиха и студенти от разнообразни висши учебни заведения. Акцията им се вля към демонстрацията на площад " Независимост ".
След повече от 3 часа митингът приключи спокойно. Недоволните обаче са в подготвеност за още демонстрации, в случай че настояванията им не бъдат чути.
Протестите се организираха при засилени ограничения за сигурност от полицията и 19 пропускателни пункта. От Столичната полиция оповестиха, че над 40 души са арестувани. В тях са открити бомбички, ножове, а някои са били без документи. В един е от тях е открита сумата от 10 000 лв.. Има и арестувано лице, оповестено за търсене.
След края на мирната проява имаше напрежение в региона на Паметника на Васил Левски. Групи в черни облекла, с маски и качулки започнаха да палят кофи за отпадък. Ескалацията бързо беше потушена.
Протестите получиха отзив и в редица международни медии – " Ройтерс ", " Франс прес " и други.
Колеги публицисти от NOVA отразяваха на терен огромния митинг в центъра на София. Те описаха от първо лице какво са видели и с какви хора са разговаряли на място.
Михаела Карабельова споделя, че е била впечатлена, че към нея е било цялостно с деца.
" Имах страховит диалог с 5-годишно момиченце, носещо българското знаме. То беше там със фамилията си, с братчето си. Този митинг през вчерашния ден беше по-голям от предходния, хората имаха повече заряд, усещаше се доброжелателност и доста ясни претенции. Всички желаеха изрично едно и също - оставка. А някои желаеха и тотална смяна на политическия хайлайф. Младите направиха поръчка, че желаят незабавни избори, интересуват се от политика и ще отидат да гласоподават ", описа тя. И добави, че гласуването на " ИТН " на днешния избор на съмнение ще бъде гледано под лупа поради засилените апели точно към нея да го поддържа.
По думите на Стоян Нешев силата доста мъчно може да бъде туширана. " За първи път през вчерашния ден излязоха публично студентите. Събраха се пред Ректората на СУ, алегорично място. Имаше студенти от цялата страна. Заедно потеглиха на шествие с апел за предварителни избори, извършени по либерален метод без овладени институции. Възможно е гневът да докара до блокади на пътища и окупации на здания. Протестиращите не излъчват собствен водач, само че споделят, че имат вяра ", счита той.
За Петър Антонов най-силният кадър е общият от препълнения площад в Триъгълника на властта в столицата. " Хората споделиха, че не помнят в последните 20 години подобен митинг. Енергията на хората беше сплотяваща, всички желаеха оставка. Нямаше толкоз лични поръчки към кого са недоволни, по-скоро ставаше дума за възмущение към целия политически хайлайф ", изясни той.
Журналистът Иван Кънчев принадлежи към поколението Z, което съгласно него през тази година е претърпяло две огромни събития, за които до момента само е слушало разкази от по-възрастните. " Първото е лятото на 1994-та поради волейболистите, а второто - огромните митинги, напомнящи тези през 1990 година Аз отразявах нощес митинга на " Възраждане ", който не беше самостоятелен, симпатизантите ѝ се причислиха към всеобщото неодобрение. Видя се еднородна маса от недоволни. Заявката на хората от площада е повишен интерес към правото на глас от страна на младите ", разяснява той.
Многохилядни антиправителствени митинги се организираха и в над 20 града у нас.
Протест с искане за оставка на държавното управление се организира в Благоевград . Организатори бяха студенти от града, към които се причислиха доста поданици с искане за оставка на държавното управление, поради неодобрение от легитимността му и ниските приходи и пенсии.
Мащабен митинг срещу държавното управление имаше и във Варна.
Недоволството стартира с шествие по главните булеварди, а по-късно хиляди хора се събраха на площад " Независимост ". Именно на това място десетки хиляди ясно показаха недоволството си от държавното управление и упорстваха за незабавна оставка. Именно това се скандираше през по-голямата част от времето. Имаше построена и спонтанна естрада, проведена от уредниците на митинга. Думата можеха да вземат и част от жителите.
Определено можем да кажем, че като цяло публично оповестеният митинг тук мина спокойно. И макар че имаше голям брой хора, не се стигна до ескалация на напрежението или до произшествия. Имаше засилено полицейско наличие - голям брой служители на реда и жандармеристи се грижеха за сигурността.
„ Да падне държавното управление. Да се оправи бюджетът. Това би трябвало да се случи. Не би трябвало за следващ път да се замазват очите на хората ”, съобщи протестираща.
„ Протестът е против този бюджет, за мен. С този бюджет, който одобряват, се задълбочава демографската злополука. И най-щастлив съм, че младите схванаха какво ги чака – тези, от които чакаме да преборят демографската злополука “, акцентира различен стачкуващ.
Недоволни излязоха на митинг и в Бургас с претенции за оставка на държавното управление. Площадът в центъра на града беше изпълнен с хора, както и прилежащите пешеходни зони „ Александровска “ и „ Богориди “.
Хиляди хора от всевъзможни възрасти, с разнообразни политически убеждения, с разнообразни претенции, пристигнаха, с цел да кажат: „ Оставка! “ и „ Мафията вън! “. Хората недоволстват против корупцията, против кражбата на техните пари, против арогантността на ръководещите. Най-често споменаваните имена бяха Борисов и Пеевски и естествено незабавно след тях – „ Оставка! “.
Протестът мина и в шествие по улиците на Бургас. Заради това се наложи да бъде спрян и градският превоз. Протестът беше охраняван от над 130 чиновници на Областната дирекция на полицията. Равносметката: 10 задържани поради хвърлянето на взривни устройства измежду протестиращите. Заради запалването на димки в огромна част от задържаните бяха открити боксове и палки.
Самите уредници на митинга – хората, които се качиха на спонтанната сцена, жители на Бургас и региона –забелязаха провокаторите и насочиха вниманието на полицията към тях.
Протестиращите във Велико Търново обявиха, че желаят оставка на държавното управление и приканиха политиците да чуят гласа на хората. Демонстрацията продължи над 3 часа и мина без ескалации. Пред постройката на общината недоволните скандираха " Вън Пеевски и Борисов от властта " и спукаха балони във формата на свине и тикви.
Граждани се събраха и на централния площад „ Бдинци “ във Видин . Протестът е деклариран от " Продължаваме промяната – Демократична България “, като към него се причислиха от гражданско придвижване „ Непримиримите “.
Във Враца недоволни жители се събраха пред постройката на общината на следващ митинг. Желанието им бе да се спре корупцията и държавното управление да подаде оставка, защото се усещат излъгани и подценени.
Втори митинг против статуквото се състоя пред Съдебната палата в Габрово . От сцената водещи насочиха послания за оставка на държавното управление, непоносимост към корупцията, прозвучаха и викания „ Кой не скача е прасе “, „ Оставка “ и други Протестът завърши с шествие.
Граждани на Гоце Делчев се събраха на кротичък митинг в центъра на града. Събитието беше проведено посредством обществените мрежи, а от Общината потвърдиха, че за провеждането му е подадено заявление по открития ред. Протестът мина умерено и без нарушавания на публичния ред.
Демонстранти от Добрич се събраха пред Общината в града, с цел да стачкуват против държавното управление. Протестът бе проведен от локалната конструкция на " Продължаваме промяната - Демократична България ", като част от митингите в цялата страна.
Граждани се събраха на централния площад „ Севтополис “ в Казанлък на кротичък митинг с искане за оставка на държавното управление. Инициативата е гражданска и е проведена в обществените мрежи, като публично съобщение е получено в общинската администрация, а основателите показаха, че митингът е надпартиен.
Протестът против държавното управление, който се организира в Кърджали , стартира пред постройката на общинска администрация и след изявления на уредниците, мина в шествие, което се спря на две местоположения – пред регионалния щаб на „ Движение за права и свободи – Ново начало “ и този на ГЕРБ.
На цивилен митинг, който по-късно прерасна в шествие, в Кюстендил беше поискана оставката на държавното управление.
Жители на Ловеч излязоха на митинг с искане оставката на държавното управление, който по-късно също прерасна в шествие.
Граждани на Монтана започнаха митинг от 18 часа с искане за оставка на държавното управление и осъществяване на нови парламентарни избори. Протестиращите направиха шествие от централния площад „ Жеравица “ в града до Черния мост, където блокираха за малко придвижването, а по-късно се върнаха назад на площада. Издигнати бяха лозунги " Тук сме за правдивост, не за политика " и " Власт без доверие е проваляне ".
Оставката на държавното управление желаеха и в Пазарджик – на пешеходната зона в града, директно до постройката на Общината.
В Петрич протестиращи се събраха пред постройката на общинската администрация, с цел да изразят недоволството си от работата на държавното управление и да изискат неговата оставка.
В Плевен митингът против ръководещите мина в шествие по централната пешеходна улица.
В Пловдив десетки хиляди се събраха на площад „ Съединение “.
От паметника, който символизира съединението, потегли демонстрацията, обединила десетки хиляди жители. Протестът беше доста по-многолюден по отношение на този преди седмица. По информация на уредниците в шествието са се присъединили над 50 хиляди души. От площад „ Съединение “ те минаха по булевардите „ 6 септември “ и „ Цар Борис III Обединител “, минаха през моста над река Марица и стигнаха до централния вход на Международния панаир. За малко блокираха придвижването в централната градска част.
А в огромния митинг се включиха хора на друга възраст и с разнообразни политически убеждения. Имаше доста фамилии с дребни деца, доста младежи, пристигнаха студенти, пристигнаха и младите лекари. Всички желаеха оставка на държавното управление — персонално Пеевски и Борисов да изоставен властта, както и предварителни избори. Хората желаеха още смяна на модела на ръководство, прекъсване на корупцията, да не бъдат ограбвани, повече обществена отбрана, както и по-високи приходи.
Протестът приключи без ескалация на напрежението и без провокации.
„ Омръзна ни на всички младежи от корупцията в тази страна. Даже освен на младите — на всички хора. ”, съобщи протестиращ.
А друга жена добави: ”През 97-а година бяхме тук с нашите деца. Сега към този момент и внуците ни са с нас. Не виждаме действителни промени ”.
Граждани се събраха до постройката на Общината и Областната администрация в Разград за митинг против модела на ръководство в страната. Той беше под надпис " Да защитим свободата, справедливостта и честността. Да отвоюваме страната от мафията ". Протестът против модела на ръководство беше проведен от локалната организация на Политическа партия и приключи с изпяване на националния химн.
Пред Съдебната палата в Русе протестиращи скандираха " Оставка ", както и " Оставка и затвор ".
Протестиращите надуха розови балони, които спукаха. Сред плакатите им имаше такива с надписи " Да спрем разграбването на страната ", " Отпор против диктатурата ", " Държавата е наша, а не тяхна ". Организаторите се заканиха да стачкуват всеки ден до оставка на държавното управление.
Митингът прерасна в шествие. Повече от три часа хората не се измориха да скандират. Направи усещане, че митингът стартира с тези мелодии, известни от митингите през 90-те години, които се сляха с музиката, присъща за актуалните митинги.
Хората се оповестиха срещу зависимостите във властта. Имаше представители на разнообразни генерации. Много хора се изрекоха от спонтанната естрада пред Съдебната палата. Част от изявленията бяха на представители на разнообразни етнически групи – младежи, които обявиха, че са изрично срещу опитите за етническо опълчване, защото такова не съществува в нашата страна. „ Гласът на младите би трябвало да бъде чут “, показаха те.
Два митинга - безпартиен и проведен от „ Продължаваме Промяната " с искане за оставката на държавното управление се състояха в Сандански .
В Свищов жители стачкуваха пред постройката на Общината. Две са заявките, подадени за митинг в Свищовската община, потвърдиха от администрацията.
Два митинга против държавното управление се организираха в Силистра . Двата митинга се сплотиха и се насочиха на шествие из централната част на града.
С спокойно шествие завърши митингът с искане за оставка на държавното управление в Сливен . В изказването си след края на митинга уредниците подчертаха, че мощната социална интензивност е знак за ясно отрицание към " олигархичния модел на ръководство ".
С плакати „ Не на корупцията! “ и „ Да се освободим от герберо-депесарската мафия в Родопите “ мина и митингът в Смолян .
" Стара Загора е будна ", " Ще свалим това държавно управление " и " Няма да стане по този метод " бяха надписите на плакатите на протестиращите в Стара Загора . Демонстрацията се организира на пешеходната улица. Мястото ѝ беше преместено поради " общински коледни събития ", което съгласно недоволстващите е било опит за разпръскване на митинга. Те приканиха кабинета за незабавна оставка.
В Търговище жители алегорично поддържаха провежданите в цялата страна митинги против кабинета.
Освен оставка на кабинета, ораторите на антиправителствения протест в Хасково , издигнаха много претенции на съвсем двучасовия митинг, който бе на централния площад " Свобода ". Организаторите упорстваха да няма " заиграване " с етническата карта на страната. Те приканиха Пеевски и Борисов да излязат от властта.
Граждани се събраха в 18:00 ч. пред постройката на Община Шумен с искане за оставка на държавното управление. Протестът не бе проведен от партия или неправителствена организация, а от жители в обществените мрежи.
Жители на Ямбол се събраха на централния площад, където скандираха " Оставка " и " Мафията вън ", а по-късно минаха в шествие по централната пешеходна зона на града.
ПРОТЕСТИТЕ В ЧУЖБИНА
Протест със стотици жители се организира и пред Посолството ни в Берлин , в поддръжка на протестиращите у нас. Протести имаше още в Мюнхен, Мюнстер, Аахен и Хайделберг.
" Аз съм тук, заради същата причина, заради която си потеглих от България преди 14 години, и това е тъкмо примирението с мафията, с която аз не мога да намеря мир. И съм уверена, че времето пристигна и ще реализираме това, което искаме'', показа Невена Бачева, която също се причисли към митинга.
Протести против държавното управление се организираха и във Виена . Стотици българи, живеещи в австрийската столица се събраха в самото сърце на града – директно да постройката на Виенската държавна опера.
Митингът беше проведен по самодейност на българската студентска общественост в столицата на Австрия. В Брюксел, Цюрих, Ню Йорк също излязоха стотици протестиращи българи.
Политически коментар след митингите пристигна от президента Румен Радев късно в сряда.
В профила си в обществените мрежи президентът написа. " Хората изпревариха Народното събрание и довечера гласоподаваха съмнение на кабинета. Сториха го нечуван брой българи от всички възрасти и партии ".
Той прикани народните представители да се вслушат в площадите.
В немската столица беше и кметът на Варна Благомир Коцев, който държа тирада пред събралото се голям брой.
" В тези 5 месеца, в които бях арестуван, имаше нещо, което ме крепеше и това е тъкмо тази сила, която виждам тук измежду вас и която сега има в България. Хиляди хора се събраха и ми бяха платили афиш в ареста, на който виждах сред 5 и 10 000 индивида и не можех да ги преброя. Нека го създадем тук, едно сърце за всички българи сега ", прикани Коцев.
В столицата хората извършиха пространството от бул. " Витоша " до Ректората на Софийския университет. Официално към демонстрацията се причислиха и студенти от разнообразни висши учебни заведения. Акцията им се вля към демонстрацията на площад " Независимост ".
След повече от 3 часа митингът приключи спокойно. Недоволните обаче са в подготвеност за още демонстрации, в случай че настояванията им не бъдат чути.
Протестите се организираха при засилени ограничения за сигурност от полицията и 19 пропускателни пункта. От Столичната полиция оповестиха, че над 40 души са арестувани. В тях са открити бомбички, ножове, а някои са били без документи. В един е от тях е открита сумата от 10 000 лв.. Има и арестувано лице, оповестено за търсене.
След края на мирната проява имаше напрежение в региона на Паметника на Васил Левски. Групи в черни облекла, с маски и качулки започнаха да палят кофи за отпадък. Ескалацията бързо беше потушена.
Протестите получиха отзив и в редица международни медии – " Ройтерс ", " Франс прес " и други.
Колеги публицисти от NOVA отразяваха на терен огромния митинг в центъра на София. Те описаха от първо лице какво са видели и с какви хора са разговаряли на място.
Михаела Карабельова споделя, че е била впечатлена, че към нея е било цялостно с деца.
" Имах страховит диалог с 5-годишно момиченце, носещо българското знаме. То беше там със фамилията си, с братчето си. Този митинг през вчерашния ден беше по-голям от предходния, хората имаха повече заряд, усещаше се доброжелателност и доста ясни претенции. Всички желаеха изрично едно и също - оставка. А някои желаеха и тотална смяна на политическия хайлайф. Младите направиха поръчка, че желаят незабавни избори, интересуват се от политика и ще отидат да гласоподават ", описа тя. И добави, че гласуването на " ИТН " на днешния избор на съмнение ще бъде гледано под лупа поради засилените апели точно към нея да го поддържа.
По думите на Стоян Нешев силата доста мъчно може да бъде туширана. " За първи път през вчерашния ден излязоха публично студентите. Събраха се пред Ректората на СУ, алегорично място. Имаше студенти от цялата страна. Заедно потеглиха на шествие с апел за предварителни избори, извършени по либерален метод без овладени институции. Възможно е гневът да докара до блокади на пътища и окупации на здания. Протестиращите не излъчват собствен водач, само че споделят, че имат вяра ", счита той.
За Петър Антонов най-силният кадър е общият от препълнения площад в Триъгълника на властта в столицата. " Хората споделиха, че не помнят в последните 20 години подобен митинг. Енергията на хората беше сплотяваща, всички желаеха оставка. Нямаше толкоз лични поръчки към кого са недоволни, по-скоро ставаше дума за възмущение към целия политически хайлайф ", изясни той.
Журналистът Иван Кънчев принадлежи към поколението Z, което съгласно него през тази година е претърпяло две огромни събития, за които до момента само е слушало разкази от по-възрастните. " Първото е лятото на 1994-та поради волейболистите, а второто - огромните митинги, напомнящи тези през 1990 година Аз отразявах нощес митинга на " Възраждане ", който не беше самостоятелен, симпатизантите ѝ се причислиха към всеобщото неодобрение. Видя се еднородна маса от недоволни. Заявката на хората от площада е повишен интерес към правото на глас от страна на младите ", разяснява той.
Многохилядни антиправителствени митинги се организираха и в над 20 града у нас.
Протест с искане за оставка на държавното управление се организира в Благоевград . Организатори бяха студенти от града, към които се причислиха доста поданици с искане за оставка на държавното управление, поради неодобрение от легитимността му и ниските приходи и пенсии.
Мащабен митинг срещу държавното управление имаше и във Варна.
Недоволството стартира с шествие по главните булеварди, а по-късно хиляди хора се събраха на площад " Независимост ". Именно на това място десетки хиляди ясно показаха недоволството си от държавното управление и упорстваха за незабавна оставка. Именно това се скандираше през по-голямата част от времето. Имаше построена и спонтанна естрада, проведена от уредниците на митинга. Думата можеха да вземат и част от жителите.
Определено можем да кажем, че като цяло публично оповестеният митинг тук мина спокойно. И макар че имаше голям брой хора, не се стигна до ескалация на напрежението или до произшествия. Имаше засилено полицейско наличие - голям брой служители на реда и жандармеристи се грижеха за сигурността.
„ Да падне държавното управление. Да се оправи бюджетът. Това би трябвало да се случи. Не би трябвало за следващ път да се замазват очите на хората ”, съобщи протестираща.
„ Протестът е против този бюджет, за мен. С този бюджет, който одобряват, се задълбочава демографската злополука. И най-щастлив съм, че младите схванаха какво ги чака – тези, от които чакаме да преборят демографската злополука “, акцентира различен стачкуващ.
Недоволни излязоха на митинг и в Бургас с претенции за оставка на държавното управление. Площадът в центъра на града беше изпълнен с хора, както и прилежащите пешеходни зони „ Александровска “ и „ Богориди “.
Хиляди хора от всевъзможни възрасти, с разнообразни политически убеждения, с разнообразни претенции, пристигнаха, с цел да кажат: „ Оставка! “ и „ Мафията вън! “. Хората недоволстват против корупцията, против кражбата на техните пари, против арогантността на ръководещите. Най-често споменаваните имена бяха Борисов и Пеевски и естествено незабавно след тях – „ Оставка! “.
Протестът мина и в шествие по улиците на Бургас. Заради това се наложи да бъде спрян и градският превоз. Протестът беше охраняван от над 130 чиновници на Областната дирекция на полицията. Равносметката: 10 задържани поради хвърлянето на взривни устройства измежду протестиращите. Заради запалването на димки в огромна част от задържаните бяха открити боксове и палки.
Самите уредници на митинга – хората, които се качиха на спонтанната сцена, жители на Бургас и региона –забелязаха провокаторите и насочиха вниманието на полицията към тях.
Протестиращите във Велико Търново обявиха, че желаят оставка на държавното управление и приканиха политиците да чуят гласа на хората. Демонстрацията продължи над 3 часа и мина без ескалации. Пред постройката на общината недоволните скандираха " Вън Пеевски и Борисов от властта " и спукаха балони във формата на свине и тикви.
Граждани се събраха и на централния площад „ Бдинци “ във Видин . Протестът е деклариран от " Продължаваме промяната – Демократична България “, като към него се причислиха от гражданско придвижване „ Непримиримите “.
Във Враца недоволни жители се събраха пред постройката на общината на следващ митинг. Желанието им бе да се спре корупцията и държавното управление да подаде оставка, защото се усещат излъгани и подценени.
Втори митинг против статуквото се състоя пред Съдебната палата в Габрово . От сцената водещи насочиха послания за оставка на държавното управление, непоносимост към корупцията, прозвучаха и викания „ Кой не скача е прасе “, „ Оставка “ и други Протестът завърши с шествие.
Граждани на Гоце Делчев се събраха на кротичък митинг в центъра на града. Събитието беше проведено посредством обществените мрежи, а от Общината потвърдиха, че за провеждането му е подадено заявление по открития ред. Протестът мина умерено и без нарушавания на публичния ред.
Демонстранти от Добрич се събраха пред Общината в града, с цел да стачкуват против държавното управление. Протестът бе проведен от локалната конструкция на " Продължаваме промяната - Демократична България ", като част от митингите в цялата страна.
Граждани се събраха на централния площад „ Севтополис “ в Казанлък на кротичък митинг с искане за оставка на държавното управление. Инициативата е гражданска и е проведена в обществените мрежи, като публично съобщение е получено в общинската администрация, а основателите показаха, че митингът е надпартиен.
Протестът против държавното управление, който се организира в Кърджали , стартира пред постройката на общинска администрация и след изявления на уредниците, мина в шествие, което се спря на две местоположения – пред регионалния щаб на „ Движение за права и свободи – Ново начало “ и този на ГЕРБ.
На цивилен митинг, който по-късно прерасна в шествие, в Кюстендил беше поискана оставката на държавното управление.
Жители на Ловеч излязоха на митинг с искане оставката на държавното управление, който по-късно също прерасна в шествие.
Граждани на Монтана започнаха митинг от 18 часа с искане за оставка на държавното управление и осъществяване на нови парламентарни избори. Протестиращите направиха шествие от централния площад „ Жеравица “ в града до Черния мост, където блокираха за малко придвижването, а по-късно се върнаха назад на площада. Издигнати бяха лозунги " Тук сме за правдивост, не за политика " и " Власт без доверие е проваляне ".
Оставката на държавното управление желаеха и в Пазарджик – на пешеходната зона в града, директно до постройката на Общината.
В Петрич протестиращи се събраха пред постройката на общинската администрация, с цел да изразят недоволството си от работата на държавното управление и да изискат неговата оставка.
В Плевен митингът против ръководещите мина в шествие по централната пешеходна улица.
В Пловдив десетки хиляди се събраха на площад „ Съединение “.
От паметника, който символизира съединението, потегли демонстрацията, обединила десетки хиляди жители. Протестът беше доста по-многолюден по отношение на този преди седмица. По информация на уредниците в шествието са се присъединили над 50 хиляди души. От площад „ Съединение “ те минаха по булевардите „ 6 септември “ и „ Цар Борис III Обединител “, минаха през моста над река Марица и стигнаха до централния вход на Международния панаир. За малко блокираха придвижването в централната градска част.
А в огромния митинг се включиха хора на друга възраст и с разнообразни политически убеждения. Имаше доста фамилии с дребни деца, доста младежи, пристигнаха студенти, пристигнаха и младите лекари. Всички желаеха оставка на държавното управление — персонално Пеевски и Борисов да изоставен властта, както и предварителни избори. Хората желаеха още смяна на модела на ръководство, прекъсване на корупцията, да не бъдат ограбвани, повече обществена отбрана, както и по-високи приходи.
Протестът приключи без ескалация на напрежението и без провокации.
„ Омръзна ни на всички младежи от корупцията в тази страна. Даже освен на младите — на всички хора. ”, съобщи протестиращ.
А друга жена добави: ”През 97-а година бяхме тук с нашите деца. Сега към този момент и внуците ни са с нас. Не виждаме действителни промени ”.
Граждани се събраха до постройката на Общината и Областната администрация в Разград за митинг против модела на ръководство в страната. Той беше под надпис " Да защитим свободата, справедливостта и честността. Да отвоюваме страната от мафията ". Протестът против модела на ръководство беше проведен от локалната организация на Политическа партия и приключи с изпяване на националния химн.
Пред Съдебната палата в Русе протестиращи скандираха " Оставка ", както и " Оставка и затвор ".
Протестиращите надуха розови балони, които спукаха. Сред плакатите им имаше такива с надписи " Да спрем разграбването на страната ", " Отпор против диктатурата ", " Държавата е наша, а не тяхна ". Организаторите се заканиха да стачкуват всеки ден до оставка на държавното управление.
Митингът прерасна в шествие. Повече от три часа хората не се измориха да скандират. Направи усещане, че митингът стартира с тези мелодии, известни от митингите през 90-те години, които се сляха с музиката, присъща за актуалните митинги.
Хората се оповестиха срещу зависимостите във властта. Имаше представители на разнообразни генерации. Много хора се изрекоха от спонтанната естрада пред Съдебната палата. Част от изявленията бяха на представители на разнообразни етнически групи – младежи, които обявиха, че са изрично срещу опитите за етническо опълчване, защото такова не съществува в нашата страна. „ Гласът на младите би трябвало да бъде чут “, показаха те.
Два митинга - безпартиен и проведен от „ Продължаваме Промяната " с искане за оставката на държавното управление се състояха в Сандански .
В Свищов жители стачкуваха пред постройката на Общината. Две са заявките, подадени за митинг в Свищовската община, потвърдиха от администрацията.
Два митинга против държавното управление се организираха в Силистра . Двата митинга се сплотиха и се насочиха на шествие из централната част на града.
С спокойно шествие завърши митингът с искане за оставка на държавното управление в Сливен . В изказването си след края на митинга уредниците подчертаха, че мощната социална интензивност е знак за ясно отрицание към " олигархичния модел на ръководство ".
С плакати „ Не на корупцията! “ и „ Да се освободим от герберо-депесарската мафия в Родопите “ мина и митингът в Смолян .
" Стара Загора е будна ", " Ще свалим това държавно управление " и " Няма да стане по този метод " бяха надписите на плакатите на протестиращите в Стара Загора . Демонстрацията се организира на пешеходната улица. Мястото ѝ беше преместено поради " общински коледни събития ", което съгласно недоволстващите е било опит за разпръскване на митинга. Те приканиха кабинета за незабавна оставка.
В Търговище жители алегорично поддържаха провежданите в цялата страна митинги против кабинета.
Освен оставка на кабинета, ораторите на антиправителствения протест в Хасково , издигнаха много претенции на съвсем двучасовия митинг, който бе на централния площад " Свобода ". Организаторите упорстваха да няма " заиграване " с етническата карта на страната. Те приканиха Пеевски и Борисов да излязат от властта.
Граждани се събраха в 18:00 ч. пред постройката на Община Шумен с искане за оставка на държавното управление. Протестът не бе проведен от партия или неправителствена организация, а от жители в обществените мрежи.
Жители на Ямбол се събраха на централния площад, където скандираха " Оставка " и " Мафията вън ", а по-късно минаха в шествие по централната пешеходна зона на града.
ПРОТЕСТИТЕ В ЧУЖБИНА
Протест със стотици жители се организира и пред Посолството ни в Берлин , в поддръжка на протестиращите у нас. Протести имаше още в Мюнхен, Мюнстер, Аахен и Хайделберг.
" Аз съм тук, заради същата причина, заради която си потеглих от България преди 14 години, и това е тъкмо примирението с мафията, с която аз не мога да намеря мир. И съм уверена, че времето пристигна и ще реализираме това, което искаме'', показа Невена Бачева, която също се причисли към митинга.
Протести против държавното управление се организираха и във Виена . Стотици българи, живеещи в австрийската столица се събраха в самото сърце на града – директно да постройката на Виенската държавна опера.
Митингът беше проведен по самодейност на българската студентска общественост в столицата на Австрия. В Брюксел, Цюрих, Ню Йорк също излязоха стотици протестиращи българи.
Политически коментар след митингите пристигна от президента Румен Радев късно в сряда.
В профила си в обществените мрежи президентът написа. " Хората изпревариха Народното събрание и довечера гласоподаваха съмнение на кабинета. Сториха го нечуван брой българи от всички възрасти и партии ".
Той прикани народните представители да се вслушат в площадите.
В немската столица беше и кметът на Варна Благомир Коцев, който държа тирада пред събралото се голям брой.
" В тези 5 месеца, в които бях арестуван, имаше нещо, което ме крепеше и това е тъкмо тази сила, която виждам тук измежду вас и която сега има в България. Хиляди хора се събраха и ми бяха платили афиш в ареста, на който виждах сред 5 и 10 000 индивида и не можех да ги преброя. Нека го създадем тук, едно сърце за всички българи сега ", прикани Коцев.
Източник: bulnews.bg
КОМЕНТАРИ




