Столичната улица Граф Игнатиев да се преименува на ул. Свободна

...
Столичната улица Граф Игнатиев да се преименува на ул. Свободна
Коментари Харесай

Предложение: Столичната Граф Игнатиев да стане Свободна Украйна

Столичната улица " Граф Игнатиев " да се преименува на ул. " Свободна Украйна ". Това е новото предложение на самостоятелния общински консултант Методи Лалов. Миналата седмица той предложи Паметникът на руската войска да се опакова с непрозрачна материя.

В претекстовете към отчета до Столичния общински съвет написа, че граф Игнатиев е " изразител на съветските имперски ползи и е работил против независимостта на Българската православна черква и против свободата на България ".

Лалов акцентира също, че графът, който е бил дипломат на Русия в Цариград и изиграва роля за започването на Руско-турската война, е имал също толкоз основна роля и за обесването на Васил Левски. Граф Игнатиев упорствал Апостола да бъде съден от специфичен съд и самият той взел участие в установяване на състава му.

Според Лалов обозначаването на знаковата за столицата ни улица с името на граф Игнатиев е огорчение за българите. В подтекста на войната в Украйна пък като израз на съпричастност Лалов предлага улицата да се споделя " Свободна Украйна ".

В последните години от време на време се желае преименуването на улицата. Още по време на главния ремонт през 2018 година, който провокира както позитивни, по този начин и доста негативни реакции, предприемчив комитет пусна подписка с искане да се върне остарялото име на улицата " Самоковска ". Така тя е била именувана след Освобождението, тъй като посоката е на североизток към Самоковския мост над Перловската река. В подписката са се присъединили над 3000 души, само че до разглеждане в СОС по този начин и не се е стигнало.

" Ако Методи Лалов е внесъл към този момент отчета си в Столичния общински съвет, той, несъмнено, ще бъде прегледан по надлежния ред. Преди това обаче би трябвало да организира нужните полемики с историци, общност и бизнес, на които бих участвала и аз ", разяснява пред БНР Малина Едрева, ръководител на Комисията по обучение, просвета, просвета и културно разнообразие.
Източник: glasnews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР