Столична община протестира срещу събарянето на емблематичния хотел Рила в

...
Столична община протестира срещу събарянето на емблематичния хотел Рила в
Коментари Харесай

Столична община протестира срещу събарянето на хотел Рила

Столична община стачкува против събарянето на емблематичния хотел " Рила " в центъра на София. Това стана ясно от думите на зам.-кмета на София по просвета, обучение и спорт доцент Тодор Чобанов пред bTV.

" Ще създадем всичко допустимо да хотел " Рила " да не бъде опустошен и да не бъдат изграждани нови нападателни размери в историческия център на столицата ", изясни Чобанов.

 Нова гореща точка в центъра на София: Какво е бъдещето на хотел Виж още

Преди месец митинг против плана за смяна на регулационния и застроителен проект на постройката имаше и от страна на кмета на " Средец " Трайчо Трайков. По проект хотелът би трябвало да бъде съборен и да бъде издигнат комплекс от комерсиална, жилищна и административна част.

В началото на 2018 година стана ясно, че собствеността на " Рила ", който до тогава се свързваше с избягалия в Дубай хазартен необут Васил Божков, е продаден на сдружение, което се смята за следено от Евелин Банев-Брендо.

Задачата по правенето на плана е предоставена на едно от най-големите архитектурни бюра у нас, осъществило доста от емблематичните здания в столицата - " Ателие Серафимов архитекти ".

От името на компанията бе импортирано искане за смяна на проекта за застрояване за градеж на нова 10-етажна постройка на мястото на хотела с височина до 42 метра, както и за едноетажно продължение и надстрояване на съществуващата ниска постройка. Тогава основният проектант Здравко Здравков даде позволение за правенето на план.

Днес от думите на Тодор Чобанов стана ясно, че е изпратено писмо с противоречие планът да се извършва.

Собственикът " Рила център " е внесъл капиталовото си желание в Направление " Архитектура и градоустройство ", като по думите на зам.-кмета Чобанов в него не е очакван режим за запазване на археологическите находки в региона.

Зам.-кметът беше безапелационен, че локалната власт е в мощна позиция, защото постройката се намира в археологическия резерват, който пък има акт за изключителна държавна благосъстоятелност. Според него има мощни законови режими, които мъчно биха преодолени. " Инвестиционното желание единствено по себе си би трябвало да се предизвиква от обществото, само че то би трябвало да се подчинява на законите и разпоредбите ", изясни той, наблягайки, че кметството би трябвало да успее да спре грандиозния план.

Чобанов счита, че в тази ситуация с хотел " Рила " има особени правила и характерни условия, които би трябвало да се спазят. По думите му построяването на хотела през 60-те години на XX в. е неточност. Той посочи, че в подземните равнища е съхранена постройка, считана, че е от епохата на император Константин Велики. Чобанов посочи, че с помощта на това, че хотелът е изолиран, малко софиянци са посещавали мястото.

Чобанов се базира и на чл.18 от Конституцията, съгласно който " археологическите резервати, избрани със закон, са изключителна държавна благосъстоятелност ". В писмото си - той предлага на Експертния съвет на Направление " Архитектура и градоустройство " " да глоби и да не утвърди показания план за създаване на нова многофункционална постройка в най-наситената с обекти на недвижимото културно завещание част в сърцето на София ".

Основният проблем, съгласно представителите на общината, е, не толкоз градежът на постройката, а че той е в археологическия резерват на София.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР