Веднъж и завинаги: Тенис рекордите, които никога няма да бъдат подобрени
Старото факсимиле споделя, че върховете са за това, с цел да бъдат подобрявани. Но колкото и да еволюира човечеството, има достижения, които в никакъв случай няма да бъдат освен усъвършенствани, а и доближени. Поне що се касае до тениса.
И аргументите за това въобще не са в това, че днешните тенисисти не ги бива толкоз колкото предходните, таман в противен случай. По-скоро става дума за промени както в разпоредбите, по този начин и в изискванията, при които се състезават в наши дни експертите в този спорт.
Ето някои от най-любопитните и даже шокиращи тенис върхове, които в никакъв случай няма да бъдат усъвършенствани, а за всичко останало от света на тениса, водещият български букмейкъра>, прочут като спонсор на Българската тенис федерация (БТФ) има огромно многообразие от оферти.
Джими Конърс: 109 ATP трофеи на сингъл
Големият Джимбо е един от единствено двамата в историята на тениса който има трицифрено количество трофеи от шампионати на най-високо равнище. Той игра до 43-годишна възраст, което даже при напредъка и на медицината и актуалните способи за възобновяване през днешния ден звучи немислимо.
Втори в тази ранглиста е Роджър Федерер (103), който беше на път да задмине Конърс, когато започнаха травмите, които в последна сметка го принудиха да се отдръпна. Новак Джокович е трети с 98 оценки, само че пък няма извоюван шампионат от ноември 2023 година, а и след олимпийското злато от Париж е очевидно демотивиран и кара по инерция към този момент осем месеца.
Никой от дейните сега тенисисти няма даже 40, така че позицията на Конърс на върха в класацията наподобява непоклатима.
Рафаел Надал: Титли, победи и всичко останало от „ Ролан Гарос “
Статистиките на Рафа в Париж са напряко неприлични: 14 трофеи (най-много от един тенисист в един шампионат в цялата история), 112 извоювани мача и 97% успеваемост в изиграните срещи.
Робин Сьодерлинг през 2009 година, Новак Джокович през 2015 и 2021 година и Александър Зверев през 2024 година са единствените, които съумяха да победят Надал в Булонския лес за всичките му 19 участия в шампионата сред 2005 и 2024 година
Мартина Навратилова: 74 следващи извоювани мача
На 15 януари 1984 година Мартина Навратилова загуби финала на шампионата в Оуклънд от Хана Мандликова, след което завоюва 74 следващи мача и 13 трофеи (включително „ Ролан Гарос “, „ Уимбълдън “ и US Open) и таман когато отиваше към календарен Голям шлем, загуби от Хелена Сукова в полуфинала на Australian Open, с който по това време завършваше сезона.
Статистиката, която обаче най-пълно разказва превъзходството на Навратилова през 1984 година бе сетовото съответствие в тези 74 мача – 148 извоювани сета и единствено седем изгубени, като на два пъти за това време Навратилова навъртя 34 следващи победни сета в актива си!
Джон Иснър против Никола Маю: Мач, траял 11 часа и 5 минути
Мачът от първия кръг на „ Уимбълдън “ през 2010 година бе неуместен по доста аргументи. Той стартира на 22 юни, продължи на 23-и и се доигра в следобедните часове на 24-и. По тогавашните правила, последният сет се играеше до два гейма разлика и приключването му лиши 8 часа и 11 минути, през които се изиграха 138 гейма.
Джон Иснър пропусна мачбол при 10:9, профука още два при 33:32 и още един при 59:58 преди да осъществя петия си мачбол при 69:68.
В края на втория ден таблото на корта, както и уеб сайтът на шампионата, стопираха да регистрират резултата тъй като софтуерът не бе очакван да пресъздава повече от 100 гейма в сет.
Девет години по-късно разпоредбите бяха изменени и тайбрек към този момент се играеше при 12:12 в петия сет, а след това - към този момент при 6:6. С което мачът сред Иснър и Маю е с обезпечено място в Книгата на върховете за безконечни времена.
Джийн Хепнър – Вики Нелсън-Дънбар: 643 удара за една точка
Постижението датира от 24 септември 1984 година на шампионата на твърди кортове в Ричмънд (САЩ). Най-удивителното е, че е сътворена на хард корт – настилка, която за разлика от клея не подготвя към безконечни разигравания.
Разиграването трае 29 минути и е изиграна при 11:10 в тайбрека на втория сет при сетбол за Хепнър. Точката печели Вики Нелсън-Дънбар, която две разигравания по-късно затваря и мача, който със своите 6 часа и 31 минути е най-дългият в историята, изигран в един ден.
Въпросният тайбрек трае час и 47 минути (естествено, също връх за всички времена). Но в случай че Джийн Хепнър бе спечелила тази точка, имало е предпоставки мачът да продължи повече от 10 часа.
Рафаел Надал: 81 следващи победи на клей
В края на септември 2004 година, 18-годишният тогава Рафаел Надал губи във втория кръг на шампионата в Палермо от Оливие Мютис. Нормално е, в случай че не сте чували това име - в кариерата си Мютис по този начин и не завоюва АТР купа и в никакъв случай не влезе в първите 70 на света, само че за този мач ще споделя един ден на внуците си.
Следващото проваляне на Рафа в мач на клей пристигна чак на 20 май 2007 година на финала в Хамбург и бе от Роджър Федерер. За това време „ Матадорът от Майорка “ завоюва 81 следващи мача на клей, стана два пъти първенец на „ Ролан Гарос “, по три пъти в Монте Карло, Барселона и Рим, плюс трофеи в Бостад и Щутгарт и още в зората на кариерата му стана ясно, че никой в никакъв случай няма да може да се мери с него на тази настилка.
Джими Конърс: 817 следващи седмици в Топ 10 на света
Между 23 август 1973 година, когато е първото издание на ранглистата на АТР и 9 април 1989 година Джими Конърс бе непроменяемо в първите 10 на света. В рамките на 817 седмици, в десетката му идваха и си отиваха най-различни хора, само че Джимбо беше непроменяемо там. Докато китката на лявата ръка не го съобщи.
Заради претърпяна интервенция Конърс изигра единствено три шампионата през 1989 година, само че в последна сметка изкара в тура до 1996 година, когато на 43 годишна възраст най-накрая прибра ракетата в дрешника.
В наши дни, при над 1500 професионални тенисисти (срещу към 200 през 70-те години на предишния век) конкуренцията е толкоз жестока, че даже да се намерения, че някой може да се приближи до 817 седмици с Топ 10 е просто немислимо.
FaceBookTwitterPinterest

