Старите продадени коли ще може да ги отписваме в КАТ

...
Старите продадени коли ще може да ги отписваме в КАТ
Коментари Харесай

Отписваме от КАТ старите продадени коли до 2023 Г.

Старите продадени коли ще може да ги отписваме в КАТ до 2023 година, заяви БНР.

Това плануват промени в закона за придвижване по пътищата, импортирани от ГЕРБ. Целта е да се приключи порочната процедура на недобросъвестни купувачи, които не записват добитото транспортно средство и то продължава да е благосъстоятелност на продавача.

Стара кола, която е била продадена преди 27 декември 2017 година, само че към момента се води на името на продавача, към този момент ще може да бъде трансферирана от него в КАТ единствено с контракта за продажба. Това ще важи за случаите, в които купувачът не е трансферирал собствеността на добитото транспортно средство в законоустановен период.

В тези случаи продавачът на автомобила в период до 31 декември 2023 година ще може да даде в „ Пътна полиция “ при съответната регионална дирекция на Министерство на вътрешните работи копие на документ, който удостоверява осъществената покупко-продажба. След даването на документа, регистрацията на пътното транспортно средство ще се приключва служебно, с отбелязване в автоматизираната осведомителна система в КАТ по места. В нея с изключение на прекратяването на регистрацията, ще се вписват данните на новия притежател и датата на прекачване на собствеността.

Внесените измененията в закона за придвижване по пътищата плануват наредбите да се ползват и когато собствеността на пътното транспортно средство е трансферирана на разположение, което не е български жител или договорът е подписан отвън територията на България.

Вносителите от ГЕРБ стимулират поправките с опция продавачът да отбрани правата си, като се базират и на случаи, в които българските жители са наказани за закононарушения, осъществени с коли, чиито сегашни притежатели не са направили задължението да си сменят регистрацията на към този момент записаното пътно транспортно средство.

До смяната в закона за придвижването по пътищата се стигна след сигнал на омбудсмана Диана Ковачева за голям брой тъжби на жители, наказани неприсъствено от гръцкия съд на стотици хиляди лв. и десетки години затвор, най-често за трафик на мигранти.

Причината е, че години наред, откакто са продали колите си, те не престават да се водят на тяхно име, защото не са трансферирани на новите им притежатели.

Последният случай е на млада бременна жена, която при завръщането си от Англия е арестувана на летището в София и отведена в ареста, с искане за екстрадиция от гръцките управляващи, защото съгласно интернационалната система се води притежател на автомобил, продаден от нея още през 2015 година Според гръцките управляващи тя е направила действието.

След тези случаи омбудсманът изпрати и съответния текст до комисията по вътрешна сигурност и публичен ред в Народното събрание, който е припознат от депутати от партия ГЕРБ, добавя БНР.
Източник: fakti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР