Старали сме се през цялото това време - и аз

...
Старали сме се през цялото това време - и аз
Коментари Харесай

Борисов: До две седмици България ще подаде документи за чакалнята на еврозоната

" Старали сме се през цялото това време - и аз като някогашен частник - да се опитваме колкото се може повече да оказваме помощ, по-малко да ви пречим ", обърна се министър председателят към бизнеса

© Юлия Лазарова Още по тематиката
S&P увеличи вероятността за рейтинга на България от постоянна на позитивна

Агенцията чака 3.9% растеж през тази година и би повишила оценката си, в случай че страната влезе в чакалнята на еврозоната
2 юни 2018
Еврокомисията предложи 2 милиарда евро помощ за искащите да одобряват еврото

Компромисът в Брюксел е разочароващ за самодейността на Еманюел Макрон
31 май 2018
Неуспешният поход към еврото

Влизането на България в еврозоната се отсрочва с още няколко години поради нерешените проблеми в банковата система
24 май 2018
Европейска комисия и ЕЦБ: България извършва числовите критерии за еврото, само че това не е задоволително

Конвергентните отчети на двете институции обичайно акцентират като проблематични независимостта на Българска народна банка, слабите институции и корупцията
23 май 2018 До седмица-две България ще подаде документи за валутния механизъм ЕRM II – така наречен чакалня на еврозоната. Това увери работодателите министър председателят Бойко Борисов по време на годишния бал на КРИБ във вторник вечерта.

Той добави, че България е изпълнила съвсем всички критерии за влизане в еврозоната като се изключи един – най-малко две години престой във валутния механизъм. " Само че ние 22 години живеем във валутен ръб. Аз съм уверен, че това е добре за бизнеса, и ние ще го реализираме ", добави Борисов, представен от " 24 часа ".

В началото на годината финансовият министър Владислав Горанов обществено разгласи, че до края на юни държавното управление има желание да уведоми своите сътрудници, че желаем българският лев да се причисли към валутния механизъм ERM II.

Междувременно стана ясно, че ЕЦБ и някои западни страни не гледат на желанието на България с огромен възторг. И още – че от държавното управление е поискано първо да се причисли към Механизма за тясно съдействие. Това е разновидността за страни отвън еврозоната да влязат отчасти в банковия съюз, като по този метод трите най-големи български банки минат под надзора на ЕЦБ. Управляващите в София гледат на новото изискване като на дипломатическа тактичност за отсрочване на кандидатурата ни и по тази причина все още формалната им позиция е, че ще аплайват за банковия съюз в деня, в който получат утвърждение за ЕRM II.
Източник: capital.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР