Пети ден стачки в Lufthansa: всички полети от и до София са отменени
От летище „ Васил Левски “ – София оповестиха, че всички полети на превозвача от и до столицата през днешния ден са анулирани. От началото на седмицата всекидневно са анулирани по 12 полета – шест заминаващи и шест идващи.
Стачките засягат и подразделенията Lufthansa Cargo и Lufthansa CityLine. От компанията оповестиха, че второто ще приключи активността си по-рано от плануваното – още в събота, като аргументите са високите разноски за гориво и финансовият напън от продължаващите трудови спорове.
Сериозни усложнения има и на летището във Франкфурт – главният авиационен хъб на страната, където към 650 от общо 1337 планувани полета са били анулирани, заяви операторът Fraport.
Пилотският профсъюз Vereinigung Cockpit разкритикува остро тактиката на самолетната компания за редуциране на разноските и сложи под подозрение претекстовете за преждевременното закриване на CityLine.
Основният спор е обвързван с настояванията на водачите за по-високи работодателски вноски в пенсионните схеми, както и за нарастване на заплатите. През седмицата водачите организираха четиридневни протестни дейности, а кабинният екипаж стачкува в границите на два дни.




