Петкова: Очаквам следващата седмица НС да реши за АЕЦ „Белене”
Срещата на високо ниво сред българския министър председател Бойко Борисов и съветския президент Владимир Путин мина в един прям разговор, който завърши с съответен резултат – ясното политическо обръщение от страна и на двамата, че част от „ Турски поток “ ще минава през България, само че към момента не е конкретизирано каква част от този газ ще бъде превозен и каква част търгуван. Това съобщи пред БНР министърът на енергетиката Теменужка Петкова.
„ Това вест, която поставя едно доста положително начало, само че оттук насетне следва работата по техническите елементи, по правните елементи на един подобен план - нещо, което следва да уточним на равнище министри, на равнище сдружения. Що се отнася до това каква част от природния газ, който ще идва от „ Турски поток “ ще бъде превозен, каква част ще бъде търгуван през така наречен газов хъб на територията на България, което на процедура съставлява налична инфраструктура за това да можем да осигурим доставки на природен газ от разнообразни източници, и въпреки това съставлява една платформа за търговия с природен газ, следва да разберем в границите на тези диалози, които следва да проведем “, сподели министър Петкова.
Тя изрично съобщи, че всичко, което следва да се направи, ще бъде напълно съобразено с условията на Европейска комисия във връзка с разпоредбите за конкуренция, разпоредбите, свързани с природния газ, както и на цялостната визия и идея на Европейски Съюз във връзка с енергетиката. На срещата Путин – Борисов министър председателят сложи доста отчетливо нашия народен интерес. Оттук нататък има една доста ясна визия по какъв начин той да бъде предпазен, разяснява Петкова.
„ Русия има интерес да продава съветския природен газ в Европа. Ние също имаме нашия интерес и той е България да остане фактор на газовата карта на Европа. С реализацията на плана „ Турски поток “ една огромна част от преноса, който към сегашния миг минава през България, в действителност към този момент няма да минава, в случай че ние не създадем по този начин, че да реализираме такива резултати, които да ни дадат опция да не бъдем заобиколени от огромните инфраструктурно планове в региона на природния газ “, сподели тя. Що се отнася до АЕЦ „ Белене “, в случай че Народното събрание вземе решение и даде мандат на държавното управление да работи в тази посока, това, което се предлага като вид, е обвързвано с опцията да се търсят разновидности за реализация на плана, при доста ясно обрисувани параметри, акцентира Теменужка Петкова. „ На първо място – да не се дава държавна гаранция, на второ място – да няма дълготрайни контракти за изкупуване на електрическа сила и надлежно – да бъдат обособени активите и пасивите по отношение на плана в една обособена компания, т.е. планът да бъде осъществен на пазарен принцип. Всичко това ще бъде оценено, защото би трябвало да се направи оценка на тези активи – материални и нематериални, и тази оценка ще ни даде опция да забележим какъв дял бихме могли да притежаваме от една такава компания. Това, с което ние можем да участваме, е наличните активи по отношение на плана АЕЦ „ Белене “, уточни тя.
Министър Петкова сподели още, че чака в границите на идната седмица да има решение на Народното събрание във връзка с плана „ Белене “. „ Мисля, че в границите на тази седмица, която следва ще има сходен спор в пленарна зала. Така че, чакам такова едно решение, или каквото и да е решение, да е реалност в границите на тази седмица. Моята информация е, че това ще бъде в границите на идната седмица “, сподели тя. Министър Петкова удостовери думите на вицепремиера Томислав Дончев за четвърти евентуален вложител за плана: „ Наистина има документално деклариран подобен интерес, само че нямаме такава оторизация да приказваме от името на компанията или да загатваме имена. Нека към този момент за запазим безмълвие по този въпрос “. Според нея напълно скоро се чака обществено да стане прочут четвъртият евентуален вложител. /БГНЕС
Източник: bgnes.com
КОМЕНТАРИ