Срещата между премиерите на Република Македония и Гърция Зоран Заев

...
Срещата между премиерите на Република Македония и Гърция Зоран Заев
Коментари Харесай

Хан: Решаването на спора за името е добро за Балканите и ЕС


Срещата сред министър председателите на Република Македония и Гърция Зоран Заев и Алексис Ципрас е добра вест. Това съобщи еврокомисарят по разширението Йоханес Хан за основните диалози на двамата балкански министър председатели, които се състояха в Давос.

"Срещата сред Заев и Ципрас е смела, държавническа и визионерска. Решаването на въпроса за името, който се влачи от доста време, е добра вест за двете страни, за Балканите и Европа", сподели Хан.

Предвидена е среща на македонския министър председател Заев с Хан по време на Световния стопански конгрес в Давос.

Повече от три часа продължиха през вчерашния ден диалозите сред ръководителите на двете държавни управления. На взаимната конференция Заев разгласи, че Република Македония няма териториални искания към Гърция и в символ на благосклонност ще преименува летището, което се споделя "Александър Македонски" и автомагистралата, която ще носи името "Приятелство". Двамата министър-председатели се договориха за интензификация на разговора, който ще бъде удължен от външните министри под тяхно наблюдаване.
 Заев и Ципрас отблокираха евроатлантическата интеграция на Република Македония. Заев и Ципрас отблокираха евроатлантическата интеграция на Република Македония. / БГНЕС
Следващата седмица Гърция и Република Македония ще бъдат посетени от интернационалния медиатор Матю Нимиц. На 17 януари станаха известни и предложенията, които той е направил на македонската и гръцката страна за името: Република Горна Македония, Република Северна Македония, Република Македония /Скопие/, Република Нова Македония и Република Вардарска Македония.

Решаването на разногласието за името, който продължава повече от 25 години, ще отвори пътя за евроатлантическата интеграция на Република Македония. Страната, която е изпълнила изискванията за участие в НАТО, се надява в най-близко бъдеще да се причисли към пакта и да стане неговия 30 член. Има огромна опция Скопие да стартира договаряния за присъединение към Европейски Съюз още по времето на българското председателство на Съвета на Европейски Съюз. /БГНЕС
Източник: bgnes.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР