Средно пожарите на ден при нормална ситуация са между 100-120.

...
Средно пожарите на ден при нормална ситуация са между 100-120.
Коментари Харесай

Шефът на огнеборците: На денонощие имаме по над 200 пожара, най-сериозно е в Перник

Средно пожарите дневно при естествена обстановка са сред 100-120. Сега броя гони 200-240 на денонощие. Вчера са били 206, като е имало миг, в който са работили 42 пожара по едно и също време. До момента в Перник е най-сериозно ситуацията.

Това съобщи в шефът на Главна дирекция " Пожарна сигурност и отбрана на популацията " гл. комисар Николай Николов.

" Хубавото е, че тези 42 пожара, единствено 4 бяха по-съществени - този в Любовище, където нашите хора съумяха да извадят една стара жена преди да изгори къщата й, поздравления за това. Кюстендил - Долно село, и Перник. Перник се обрисува най-сериозна обстановката ", сподели основният комисар.

Пожарът край Розино е съвсем локализиран, няма заплаха за популацията

Той добави, че над Розино през вчерашния ден следобяд имало напрежение, само че пожарникарите са съумели да се оправят.

" Ние можем да се похвалим с доста сериозен потенциал откъм техника и най-много персонален състав. Няма човек, който да е на моето място и да каже: " задоволителни са ми хората ". Всеки ще желае още, ще желае по-добра организация ", разяснява шефът на пожарната.

Според него в България обаче гасенето от въздуха е по този начин направено, че е задача на военните.

" Да поддържаш, да експлоатираш хеликоптер е нещо извънредно скъпо и не е по опциите на всяка една организация. Желаем да го имаме, само че единствено военните все още и нашите гранични управляващи могат да поддържат хеликоптери ", заключи той.

Шефът на пожарната посочи, че имат график дружно с военновъздушните сили и до октомври знаят с какъв брой хеликоптера могат да разполагат при тежки обстановки.

3147 са подготвените доброволци в България, които могат да оказват помощ при изключителни обстановки.

" Когато дойдат по този начин наречените запалянковци доброволци, те не се връщат, насърчават се, само че с тях се внимава, тъй като водени от желанието да оказват помощ по къси панталони, джапанки неведнъж са заплаха сами за себе си. Много е тъничък моментът по какъв начин да използваме тяхната сила без да застрашим тяхното здраве ", разяснява гл. комисар Николов.

Той добави, че в селата към този момент живеят най-вече възрастни хора, които чакат помощ, желаят да защитят къщите си, само че не могат да влязат в гората и няма на кого да се разчита по време на пожар.

По думите му 93% от пожарите са провокирани от човешка активност. Само 7% са провокирани от мълнии, щета в електропроводите и други. Предпоставката е горещината, ниската мокрота и най-опасен е вятърът.

Неговият зов е освен да не палим огън, а да преустановим за един-два дни работата в полето, обвързвана с почистването на земеделските земи. Още два дни би трябвало да бъдем деликатни - добави той.
Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР