Сред тях е бивш директор на НКЖИ Европейската прокуратура повдигна

...
Сред тях е бивш директор на НКЖИ Европейската прокуратура повдигна
Коментари Харесай

Обвиниха четирима в измама, опитали да „усвоят“ 185 млн. лева за линията от Пловдив до Бургас

Сред тях е някогашен шеф на НКЖИ

Европейската прокуратура повдигна обвинявания за машинация против четирима души след следствие на план за създаване на сигнални и телекомуникационни системи в българската железопътна мрежа, оповестява Нова телевизия.

Става въпрос за плана за железопътната права сред Пловдив и Бургас, който е на стойност над 94,5 млн. евро (184 999 094 лева.) европейско финансиране.

Договорът за осъществяване на плана е предоставен на консорциум, формиран от четири компании. Двама мениджъри на италианска компания и шефът на българска компания, част от консорциума, спечелил поръчката, са упрекнати в машинация с публични поръчки. Обвинен е и някогашен шеф на Национална компания „ Железопътна инфраструктура ”.

Наложена е гаранция от 50 000 евро на трима от обвинените и 5000 евро на четвъртия. Освен това, на шефа на българската компания е неразрешено да напуща страната, прецизират от Европейската прокуратура.

Според следствието законните представители на фирмите, които са формирали консорциума, са дали погрешна информация на НКЖИ, с цел да получат непозволено средства от Европейски Съюз. По-специално те са декларирали, че една от фирмите е имала предходен опит, което им е разрешило да завоюват търга. Според доказателствата обаче нито една от четирите компании не е имала нужния опит.

Известно е, че някогашният шеф на НКЖИ е подписал контракта и е наредил заплащанията, макар че е знаел, че показаната информация е погрешна.

Консорциумът е подал и декларация, гарантирайки че ще извърши поръчката самичък, без да употребява подизпълнител. По-късно обаче той е подписал контракт с австрийски подизпълнител с опит в региона. Същият преди този момент е бил отхвърлен от процедурата за възлагане на социална поръчка, тъй като не отговарял на техническите условия.

От Европрокуратурата прецизират, че всички посочени лица се смятат за почтени до доказване на виновността им пред способените български съдилища.
 
Източник: flagman.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР