Вучич предложи референдум дали да остане на поста си след инцидента в Нови Сад
Сръбският президент Александър Вучич предложи съвещателен референдум, на който жителите да кажат дали той да остане на поста си. Така той на настояванията за оставката си - съгласно него хората в действителност не желали да предава поста. В Сърбия има вълна от митинги откакто в петък рухна козирката на гарата в Нови Сад, а при случая починаха 14 души.
В изявление за сръбската телевизия „ Хепи " Вучич уточни нощес, че в случай че над 50 % от жителите гласоподават за освобождението му от президентския пост, той незабавно ще подаде оставката си и ще бъдат планувани президентски и парламентарни избори в страната, оповестява Българска телеграфна агенция.
В края на предходната седмица опозиционни партии, деятели и жители в Сърбия излязоха на митинги с апели за оставки, в това число тази на министъра на строителството Горан Весич. Нов митинг е плануван за през днешния ден край гарата в Нови Сад.
Весич заяви нощес, че ще подаде оставка публично през днешния ден, като акцентира, че не приема виновността за нещастието, само че подава оставка като виновен човек.
Сръбският президент уточни, че тези, които стачкува с претенции да се устатнови отговорността за нещастието в Нови Сад, в действителност желаят неговата оставка. По думите му протестиращите не го загатват по име, тъй като знаят, че той няма никакви пълномощия в този сектор, само че в действителност те „ желаят неговата глава ".
„ Предлагам ви я на тепсия. Не (се занимавайте) с (премиера на Сърбия) Милош Вучевич. Няма да мине. Предлагам ви решение. Предлагам ви огромна победа. В Народното събрание имаме болшинство от 126 гласа. Дайте ни вашите 70, 80 (гласа в Народното събрание - бел.ред.) и ще желаяме консултативното мнение на референдум за освобождение на Александър Вучич ", уточни сръбският президент. „ С това решавате всички свои проблеми – отивате на нови президентски и нови парламентарни избори ", добави той.
В изявлението за телевизия „ Хепи " Вучич повтори, че се търси отговорността за злополуката в Нови Сад, като тя би трябвало да бъде „ ясна и недвусмислена ".
„ Важно е първо нашето отношение към жертвите, второ поддръжката и помощта за фамилиите на жертвите, и трето – отговорността. Тази отговорност би трябвало да бъде на първо място наказателно-правна ", акцентира сръбският президент.
ЖП гарата в Нови Сад бе тържествено открита през юли тази година след тригодишен ремонт. Властите настояват, че бетонната козирка над основния вход на гарата не е била обхваната от ремонта.