Спортният директор на Ботев Пловдив Артур Платек даде интервю пред

...
Спортният директор на Ботев Пловдив Артур Платек даде интервю пред
Коментари Харесай

Платек: За мен няма разлика между български, полски или нигерийски паспорт

Спортният шеф на Ботев Пловдив Артур Платек даде изявление пред клубния канал, в което приказва по наболелите тематики от родния футбол. Шефът в жълт-черния отбор явно счита, че не би трябвало да се пречи бюрократично на налагането на чужденци.

" Ще бъда почтен, това би трябвало да се промени. Футболът е въпрос на страсти и умения, а не на паспорти. Не би трябвало да има разлика сред играчи от Европейски Съюз и отвън него. УЕФА не ги разделя. Така, че за какво ние да го вършим?
 Жребият отреди: Тежък конфликт Черно море - ЦСКА и огромен шанс за Лудогорец в 1/2-финалите за Купата Обновена
Жребият отреди: Тежък конфликт Черно море - ЦСКА и огромен шанс за Лудогорец в 1/2-финалите за Купата

" Орлите " ще играят с Ботев (Враца)

За мен няма разлика сред български, полски или нигерийски паспорт. Който е по-добър, той би трябвало да играе. Трябва да се приказва за качество, а не за паспорти. Погледнете Лудогорец. Те разполагат с играчи от всички краища на света и това работи. Най-големите прехвърляния от България най-вече са играчи отвън Европейски Съюз. Те внасят качество, покачват конкуренцията и носят пари на клубовете.

Германия не се опираше на квоти иограничения. Инвестираха в младежта след слабото си показване на Евро 2000 и 14 години по-късно завоюваха международното състезание. Португалия и Белгия също нямат тези ограничавания, а националните им тимове са измежду най-хубавите в света. Изкуствените ограничавания не оказват помощ на футбола. Те го задържат ", съобщи Платек.

Той разяснява и правилото за потребление на най-малко един български футболист до 21 години. " Аз изцяло поддържам развиването на младите български играчи, само че имам вяра, че най-хубавият метод за израстване на играчите е посредством естествена конкуренция. Играчите би трябвало да заслужат мястото си на терена като потвърждават качеството си, а не поради наложително предписание. В други лиги сме виждали, че сходни ограничавания не усъвършенстват националните тимове, постоянно водят до повишени заплати и високи мениджърски такси. Така млади играчи, които не се развиват вярно, тъй като не би трябвало да се борят за мястото си, остават в зоната си на комфорт. И когато навършат 22 години кариерите им се усложняват, защото те в никакъв случай в действителност не са се борили, с цел да си заслужат мястото в първия състав и клубовете им ги изоставят. Аз съм от Полша и тъкмо такова предписание имаше и при нас, което не докара до нищо и в този момент правилото се промени ", добави Платек.

" Лигата ще стимулира клубовете да употребяват U21 играчи вместо изкуствено да ги принуждава да играят. Аз съм за българските играчи, постоянно ги поддържам, приказвам, давам благоприятни условия да развъртвам българските гении. Те би трябвало да го заслужат. Можем да приказваме за такива правила във втора и трета лига, само че не и в първата.

Тук би трябвало да играят единствено най-хубавите. Никога няма да обещая на който и да е, от която и да е страна, че ще бъде в първия състав. Той би трябвало да покаже на треньорския щаб и да си заслужи мястото с отношението и качеството си. Не разбирам за какво би трябвало да даваме нещо гратис, в случай че играчът не заслужава мястото си ", запита шефът на Ботев Пд.
Източник: topsport.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР