Според проучване на Галъп, делът на украинците, които искат да

...
Според проучване на Галъп, делът на украинците, които искат да
Коментари Харесай

Галъп: Над две трети от украинците искат мирни преговори

Според изследване на " Галъп ", делът на украинците, които желаят да се бият „ до победа “, е понижен внезапно - от 73% през 2022 година до 24% през 2025 година, до момента в който желанието за „ договаряния, целящи да сложат край възможно на войната “ мощно нараства - 69% през днешния ден против 22% през 2022 година Умората от войната се популяризира в Киев на фона на недоверието към Вашингтон, пише .

Еволюцията на данните от проучването през годините демонстрира корелация с военната обстановка. През 2022 година руснаците в началото напредваха доста бързо, само че до края на март бяха заседнали против украинската опозиция, която по-късно предприе две сполучливи контраофанзиви напролет, твърди изданието. По това време три четвърти от украинците желаеха да се бият до победа, а по-малко от една четвърт желаеха да договарят. Бавно, през 2023 година, руснаците си възвърнаха преимуществото с успеха си при Бахмут през май. В същото време Киев си възвърна вярата с лятна контраатака, само че тя бързо угасна. През същата година поддръжката за войната остана мощна, само че кривата към този момент леко се колебаеше: 63% от украинците желаеха войната да продължи, а 27% желаеха договаряния.

Кривите се пресичат на идната година, през 2024 година: тези, които са за война до победа, са единствено 38% (наполовина по-малко в сравнение с през 2022 г.), до момента в който тези, които се застъпват за договаряния, стават болшинство от 52%. Трябва да се каже, че обстановката на фронта се утежни: руснаците превзеха 3500 кв. км земя и украинската атака при Курск бързо се изчерпа.

Преди всичко със завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, западната поддръжка за Украйна понижава, а европейците като че ли не са в положение да дават задоволително оръжия на Украйна, с цел да трансформират обстановката. И тук в изследването се следи поврат: на въпроса „ одобрявате ли американското водачество? “, позитивните отговори се срутват до единствено 16% през 2025 година (срещу 66% през 2022 г.). Сега 73% от украинците имат отрицателно мнение за политиката на Съединените щати по отношение на Украйна (в съпоставяне с 16% през 2022 г.). Берлин, въпреки това, набира известност в сърцата на украинците, като 63% имат удобно мнение през 2025 година (46% през 2022 г.).

Макар украинците да са примирени с концепцията за договаряния, те нямат огромна религия в тях. Според болшинството от тях срещата сред Тръмп и Путин в Аляска няма да промени обстановката на място. Само 5% считат, че е „ доста евентуално “ войната да завърши в границите на идващите 12 месеца. Дори като се вземат поради тези, които считат тази догадка за „ ненапълно евентуална “, делът нараства единствено до 25%, или една четвърт от популацията. Блокът на скептиците е с огромна тежест (68%), като 34% от интервюираните считат, че краят на боевете до края на юли 2026 година е „ доста малко евентуален “.

Следователно скептицизмът е в своя пик, в това число във връзка с бъдещо членство в НАТО. Докато 64% от украинците си представяха страната си да се причисли към Атлантическия алианс в границите на десет години, единствено само 32% мислят същото. 33% смятат, че Украйна в никакъв случай няма да се причисли към западната организация за сигурност.

Малко болшинство (52%) счита, че Украйна ще се причисли към Европейския съюз през идващите 10 години (в съпоставяне със 73% през 2022 г.), до момента в който броят на тези, които считат, че участието в никакъв случай няма да се реализира, се е утроил (от 6% на 18%).

В последна сметка, украинското публично мнение се колебае сред отменяне на война до победа, предпочитание за мирни договаряния, само че в същото време песимизъм по отношение на възможностите за преустановяване на военните дейности и загуба на доверие в политически излаз от горната страна, към НАТО и Европейски Съюз, на фона на възходящо съмнение към Вашингтон. Това е избухлив коктейл, който Владимир Путин ще употребява оптимално, с цел да наложи своята линия на Доналд Тръмп и индиректно на Володимир Зеленски по време на срещата на върха в Аляска. В средата на май в Истанбул съветският договарящ Владимир Медински насочи следната жестока формула към украинските си събеседници: „ Не желаеме война, само че сме подготвени да се бием една, две, три години, колкото е належащо. Воювахме против Швеция двадесет и една години (между 1700 и 1721 година, по времето на Петър Велики). Колко дълго време сте подготвени да се биете? ", изтъква .
Източник: dnesplus.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР