Според проучване 84 процента от българите разчитат само на доходи

...
Според проучване 84 процента от българите разчитат само на доходи
Коментари Харесай

Само на доходи от заплата или пенсия разчитат 84% от българите

Според изследване 84 % от българите разчитат единствено на приходи от заплата и/или пенсия, оповестяват от организацията " Файнънс академи " (Finance Academy). 

Допитването е на проучвателен център " Тренд " по поръчка на организацията и е за финансовата просветеност и капиталовите привички в България. В него са взели участие 1008 души над 18 години. Проведено е сред 1 и 7 декември 2023 г. 

Според данните 90 % от интервюираните показват, че не влагат, а единствено 7 % влагат при приблизително 24 % за Европейски Съюз. 73 % не икономисват пари, вършат го 22 %. Проучването демонстрира, че единствено 7 % имат вяра, че повишение на налозите ще увеличи качеството им на живот.

29 % от участвалите в допитването правят оценка персоналния си стандарт на живот като по-скоро невисок, малко над половината го дефинират за междинен – 52 %, 4 % показват, че имат по-скоро висок стандарт на живот. 

Данните демонстрират още, че 55 % от интервюираните не употребяват онлайн банкиране, а 44 % употребяват. 16 % споделят, че биха употребявали електронни пари вместо печатни.

39 на 100 от участвалите в изследването чакат животът им да остане същия и през новата година, до момента в който 32 на 100 са по-скоро оптимисти и чакат повишение на стандарта си на живот.

" Според резултатите от изследването българите не влагат, всеобщо не икономисват и не мислят дълготрайно за финансовото си успокоение и възстановяване на живот. Разчитат на живот от заплата до заплата и/или пенсия и не се грижат за повишението на стандарта си. За да достигнем средноевропейския стандарт на живот, е нужно да предприемем ефикасни дейности в посока повишение на финансовата просветеност или ще продължим да бъдем в дъното на Европа по стандарт на живот ", разяснява Георги Захариев, изпълнителен шеф на " Файнънс академи ", представен в известието.

" В развитите страни към този момент е известно, че основаването на финансово успокоение и благоденствие не е функционалност на заплатата, а на положителни персонални финансови познания, умения, както и създаване и ръководство на финансови активи ", означи още Захариев.   

Последвайте канала на
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР