Американските власти заподозряха TSMC в сътрудничество със санкционираната Huawei
Според формалните отчети тайванската компания TSMC е спряла да доставя съставни елементи от продукцията си на китайската Huawei още през май 2020 година, само че през днешния ден The Information заяви, че Министерството на търговията на Съединени американски щати има учредения да подозира тайванския производител в съдействие с Huawei след този интервал, когато американските наказания към този момент са били в цялостна мощ.
Министерството даже е почнало следствие, с цел да откри доказателства за такова съдействие сред TSMC и Huawei. Първата компания побърза да съобщи в коментар за Ройтерс, че е компания, която съблюдава закона, и в случай че е належащо е подготвена да сътрудничи на следствието по всички вероятни способи, с цел да потвърди своята непорочност. Американските чиновници подозират, че Huawei може да е получила от TSMC създадени по нейна поръчка съставни елементи за ускорители и процесори за смарт телефони. Според The Information преди няколко седмици американските чиновници са се обърнали към TSMC със съответните запитвания.
Американската страна има учредения да счита, че TSMC е доставила на Huawei съставни елементи за смарт телефоните от серията Mate 60, макар че преди този момент се смяташе, че 7 nm процесорите HiSilicon в състава им са създадени от китайската компания SMIC благодарение на по-старо съоръжение от това, с което разполага TSMC. Сега американските чиновници се интересуват от това какъв брой подробно TSMС ревизира крайните получатели на своите артикули и дали Huawei е съумяла да ги поръча посредством верига от подставени компании.
През 2020 гoдина Съединени американски щати включиха Huawei в черния си лист заради опасения, свързани с националната сигурност, като ѝ не разрешиха да купува чипове, създадени с американско съоръжение. Ограниченията също по този начин не разрешават на Huawei да създава свои лични чипове, употребявайки американска технология без утвърждение от Министерството на търговията.




