Според нов доклад на ЮНЕСКО, разпространен днес, в деня, когато

...
Според нов доклад на ЮНЕСКО, разпространен днес, в деня, когато
Коментари Харесай

През последните две години на всеки четири дни е убиван по един журналист

Според нов отчет на ЮНЕСКО, публикуван през днешния ден, в деня, когато означаваме Международния ден за битка с безнаказаността на закононарушенията против публицисти, през последните две години на всеки 4 дни е убиван по 1 публицист, съобщи ДПА.

От 162-те убийства на публицисти през 2022 година и 2023 година, регистрирани от основаната в Париж организация на Организация на обединените нации за обучение, просвета и просвета, повече от половината са станали в страна, наранена от въоръжен спор. Според отчета множеството публицисти са починали в родната си страна.

Онези, починали в страни, които не са незасегнати от спор, са били убити поради работата си по тематики като проведената престъпност или корупцията или до момента в който са отразявали митинги, се показва в отчета, изготвян един път на две години и анализиращ ситуацията с сигурността на публицистите в международен мащаб.

В отчета се показва, че 162-те доказани убийства на публицисти в интервала 2022 година - 2023 година съставляват " 38 % нарастване по отношение на предходния двугодишен интервал, в който ЮНЕСКО е записала 117 случая на убийства. Този двугодишен интервал съставлява също по този начин най-високият брой убийства от двугодишния интервал от 2016 година - 2017 година насам ".

Страната с максимален брой убийства на публицисти през 2022 година е Мексико с 19 случая, до момента в който през 2023 година максимален брой смъртни случаи на публицисти - 24, е регистриран в палестинските територии, заяви ЮНЕСКО.

Според отчета Южна Америка и басейнът на Карибско мора, както и арабските страни, са регионите, в които са убити най-вече публицисти.

В отчета се показва също, че в множеството случаи никой не е бил измамен под отговорност за тези убийства. ЮНЕСКО разгласи, че досегашният % на безотговорност в международен мащаб през 2024 година е бил 85 %, което е дребен спад спрямо 89 % през 2018 година и с 95 % през 2012 година

" Тези закононарушения не би трябвало и не могат да остават ненаказани. И въпреки всичко това е към момента по този начин за съвсем 85 % от тях ", означи в изказване генералният шеф на ЮНЕСКО Одри Азуле.

" На този интернационален ден дано си напомним смисъла на сигурността, независимостта и отбраната на (журналистите - бел. ред.) при осъществяването на тяхната задача, която е толкоз значима за мира и обществения напредък ", сподели още Азуле.
Източник: dariknews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР