Според данни на експертите по кредитно застраховане на Кофас, 80%

...
Според данни на експертите по кредитно застраховане на Кофас, 80%
Коментари Харесай

Европейските икономики се възстановяват, въпреки новата COVID вълна

Според данни на специалистите по кредитно обезпечаване на Кофас, 80% от пълнолетните хора в Европейски Съюз са изцяло имунизирани, което способства за възобновяване на европейската стопанска система през последните шест месеца. Въпреки че в района на Централна и Източна Европа (ЦИЕ) темпът на имунизационния развой не е толкоз бърз, а новата пандемична вълна е близо, обстановката в стопанските системи е относително постоянна.

Това стана ясно повреме на уебинар с присъединяване на Грегорж Шиелевич – районен икономист на Кофас за Централна и Източна Европа.

След фрапантния спад на Брутният вътрешен продукт от съвсем 25% в развитите западноевропейски стопански системи през второто тримесечие на 2020 година по отношение на последното тримесечие на 2019 година, Кофас регистрира позитивно повишаване на индикатора, като прогнозите са той да доближи до равнищата отпреди пандемията.

„ Ако би трябвало да погледнем международната обстановка, след спада от -3,5% през 2020 година, предвиждаме, че международният Брутният вътрешен продукт ще регистрира растеж от +5,6% през 2021 година и +4,3% през 2022 година Нарушените вериги за доставки, прогресивното нарастване на търсенето и по-високите транспортни разноски основават голям брой проблеми за стопанските системи в Европа, само че и в международен проект - максимален дял на фирмите, посочващи дефицита на първични материали като главен проблем, се заема от предприятията за електроника, автомобилостроене и промишлеността за пластмасови произведения ”, показа Грегорж Шиелевич.

От друга страна, натискът за по-високи заплати, все по-голямото търсене, както и повишението на цените на суровините доведоха до бързо възходяща инфлация. Това оказва директно въздействие и върху лихвените проценти, като част от централните банки към този момент регистрираха нарастване, до момента в който други се притесняват, че техните дейности могат да доведат до закъснение на възобновяване и на растежа на Брутният вътрешен продукт.

Производствени цени в индустрията през предпоследното тримесечие на 2021 година в ЦИЕ са се нараснали доста, достигайки до 15% за Унгария, а България се подрежда на второ място.

„ Въпреки че цялостната наклонност е към възстановяване на икономическите индикатори и възвръщане на равнищата отпреди пандемията, няма по какъв начин да предвиждаме сигурни резултати за идващото тримесечие. Всичко зависи от новата пандемична вълна и готовността на държавните управления да я посрещнат “, добавя Шиелевич.
Източник: banker.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР