СподелиВицепрезидентката на САЩ Камала Харис от снощи е официално в

...
СподелиВицепрезидентката на САЩ Камала Харис от снощи е официално в
Коментари Харесай

Камала Харис – жената, която може да отгърне нова страница в историята на САЩ

Сподели
Вицепрезидентката на Съединени американски щати Камала Харис от нощес е публично в конкуренцията за президентския пост на Съединени американски щати, откакто президентът Джо Байдън приключи акцията си и разгласи, че поддържа нейната кандидатура. Сега Харис може да напише нова страница в историята на Съединени американски щати, означават в аналитични материали Агенция Франс Прес и Асошиейтед прес, съобщи Българска телеграфна агенция.

Харис към този момент беляза преломен миг, когато през януари 2021 година стана първата жена вицепрезидент на Съединени американски щати. Заради произхода си тогава тя стана и първата афроамериканка вицепрезидент на Съединени американски щати и първият представител на американците от азиатски генезис, достигнал до вицепрезидентския пост.

„ Ще направя всичко по силите ми, с цел да обединя Демократическата партия и да обединя нашата нация, с цел да победя Доналд Тръмп “, се споделя в изказване на Харис, оповестено през вчерашния ден, откакто стана ясно, че Байдън се отдръпва от президентската борба в нейна изгода. В него Харис приветства патриотичното и независимо решение на президента.

Харис, която е на 59 години, неведнъж е разказвала по какъв начин още като дете е взела участие в демонстрации в поддръжка на гражданските права в Съединени американски щати дружно с татко си, който е от Ямайка и е учител по стопанска система, и дружно с майка си, която е индийка и е академик, експерт по проучвания на рака на гърдата. Родителите на Харис са се развели, когато тя е била дребна и тя е била отгледана от майка си дружно със сестра си Мая.

Харис е родена от Окланд в щата Калифорния. Тя се кандидатира за президентската номинация на Демократическата партия за изборите през 2020 година По време на късата си акция тогава тя напомни по какъв начин е била обект на расова дискриминация в страната и по какъв начин е трябвало да учи в отдалечени учебни заведения поради цвета на кожата си.

След като се отдръпна тогава от кандидат-президентската борба, Харис беше поканена от Байдън да бъде негов претендент за вицепрезидент. Това я сложи под огъня на рецензиите на републиканеца Доналд Тръмп, който се бореше през 2020 година за преизбиране за президент. Той я назова „ холерична жена “ и „ страшилище “ и даже, говорейки за нея, употребява стереотипни расистки термини по адрес на чернокожите дами в Съединени американски щати.

След пагубното показване на Джо Байдън на предизборния спор на 27 юни тази година, по време на който той се опълчи на Доналд Тръмп, републиканският кандидат-президент възобнови рецензиите против Харис, предусещайки, че Байдън може да се отдръпна в нейна изгода. Тръмп стартира да назовава Харис „ Хилещата се Камала “, визирайки нейния гръмък смях. А предизборният екип на милиардера стартира да разказва Харис като „ непоправима левичарка “.

Камала Харис е приключила право университета Хоуард във Вашингтон, учреден, с цел да приема афроамерикански студенти в разгара на сегрегацията. Пътят й е отражение на американската фантазия.

Харис е била в продължение на два мандата прокурор в Сан Франциско от 2004 година до 2011 година После на два пъти е определена за основен прокурор на щата Калифорния от 2011 година до 2017 година Тогава тя става първата жена и първият цветнокож американец, заемащ този пост в най-населения американски щат. По това време Харис беше подложена на критика, че е въвела строги санкции за дребните закононарушения в щата, които съгласно нейни съперници са засегнали точно представителите на малцинствата. Като основен прокурор на Калифорния Харис откри другарски връзки с Бо Байдън – сина на Джо Байдън, който по това време беше основен прокурор на Делауеър. Бо Байдън умря през 2015 година от рак на мозъка, само че мнозина считат, че това другарство сред Харис и сина на Джо Байдън е изиграло роля, когато демократът я избра за собствен вицепрезидент няколко години по-късно, добавя АП.

През януари 2017 година Харис е определена за сенатори става тогава първата жена с генезис от Югоизточна Азия, която влиза в Сената на Съединени американски щати. Тогава тя става и втората чернокожа сенаторка в историята на страната.

След като беше определена за вицепрезидент на Съединени американски щати през 2020 година Харис посвети речта си на успехите на дребните девойки в Америка като нея.

През 2022 година Камала Харис енергично отбрани правото на аборт в Съединени американски щати, сложено под въпрос от решение на Върховния съд. „ Някои републикански водачи се пробват да инструментализират закона. Как смеят? Как дръзват те да споделят на една жена какво може или не може да прави с тялото си? “, съобщи тогава тя, откакто Върховният съд анулира правосъдно решение, гарантиращо правото на аборт в Съединени американски щати на федерално равнище.

Сега по време на кандидат-президентската акция тематиката за абортите е една от изключително настоящите и Харис още веднъж пази това право на американските дами.

Още при започване на мандата си Харис беше подложена на рецензии поради някои дейности, възприети като гафове. За подобен гаф се смяташе това, че тя се появи малко след избирането си за вицепрезидент на корицата на сп. „ Вог “ с маратонки вместо да се придържа към по-официално облекло, което би сложило акцент върху нейната служба.

В персонален проект Харис е омъжена за Дъг Емхофт, който е юрист и който носи нагледно казано шеговитата купа на „ Втори благородник “ поради това, че е брачен партньор на вицепрезидентката. Той е и първият евреин, който е в ролята на половинка на вицепрезидент на Съединени американски щати. От брака си в Емхофт Харис има две доведени деца – Ела и Коул. Харис и брачният партньор й са почитатели на баскетбола, само че поддържат разнообразни тимове и влизат в разногласия за това. Той е почитател на „ Лейкърс “ от Лос Анджелис, а тя е почитател на „ Уориърс “ от Сан Франциско.

Прякорът на Камала Харис е Момала. Така я назовават в фамилията й. Тя е буен обожател на готвенето и на всичко, обвързвано с него. По време на публично пътешестване до Париж да вземем за пример тя бързо се измъкна от формалната стратегия, с цел да си накупи кухненска посуда, напомня Агенция Франс Прес.

Сега всички са уверени, че Харис ще пробие още бариери в Съединени американски щати, само че номинацията й за президентския пост не е предрешена, отбелязва АП. Вече се появиха оферти Демократическата партия да организира бързи „ мини първоначални избори “, с цел да прегледа й други претенденти за поста преди конгреса си в Чикаго идващия месец.

Неотдавнашно изследване на Центъра за проучване на публичните връзки откри, че към 6 от 10 демократи считат, че Харис би се справила добре като президент на Съединени американски щати. Около 2 от 10 демократи не имат вяра, че тя би се справила, а други 2 от 10 споделят, че не знаят задоволително неща за нея, с цел да могат да се произнесат по въпроса, сподели допитването. Проучването сподели още, че към 4 от 10 възрастни американци имат позитивно мнение за Харис, до момента в който към половината американци имат негативно мнение.

Като вицепрезидент на Съединени американски щати на Харис й бяха предоставени сложни задания, като да вземем за пример въпроса за въздържане на миграционните потоци от Централна Америка към Съединени американски щати. Тя постоянно беше упреквана от републиканците, че не се е справила в тази тенденция. Но Харис се открои като бранител на абортите, както и с това, че изигра основна роля в привличането на младите и на цветнокожите да гласоподават.

Сега Харис ще се опита да избегне ориста на Хъбърт Хъмфри, който като вицепрезидент завоюва президентската номинация на Демократическата партия през 1968 година, откакто президентът Линдън Джонсън се отхвърли да се бори за преизбиране в разгара на общонародното неодобрение поради Виетнамската война. Хъмфри обаче изгуби тогава изборите пред републиканеца Ричард Никсън, напомня АП. Впоследствие Никсън подаде оставка през 1974 година поради абсурда „ Уотъргейт “ и беше сменен на поста от вицепрезидента Джералд Форд.

Вицепрезидентите постоянно би трябвало да имат подготвеност да поемат президентския пост при положение, че титулярът почине или по друга причина е некадърен да извършва отговорностите си, напомня АП.

Камала Харис към този момент беше подкрепена от авторитетният губернатор на Калифорния Гевин Нюсъм и от семейство Клинтън. Харис организира диалог и с губернатора на Пенсилвания Джош Шапиро, считан за неин евентуален вицепрезидент. Харис приказва и с водача на демократите в Камарата на представителите Хаким Джефрис и с ръководителя на представителите на чернокожите американци в Конгреса Стивън Хорсфорд, отбелязва Ройтерс.

Бившата председателка на Камарата на представителите на Конгреса, демократката Нанси Пелоси и някогашният президент на Съединени американски щати Барак Обама приветстваха решението на Байдън да се отдръпна, само че към този момент не са споделили ясно, че поддържат Харис, прибавя организацията. Губернаторката на щата Мичиган Гречън Уитмър и губернаторът на щата Кентъки Анди Бишър, които са демократи, също направиха изказвания в поддръжка на решението на Байдън, само че също не разясниха впускането в конкуренцията на Харис. За тях двамата се счита, че биха били съперници на Харис, в случай че демократите въпреки всичко провеждат бързи първоначални избори преди партийния конгрес през август.

Председателят на Националния комитет на Демократическата партия Джейми Харисън съобщи, че партията скоро ще разгласи идващите стъпки в номинационния развой.

Знаменитости към този момент поддържаха Харис и изрази благодарност към постигнатото от Байдън като президент, отбелязва ДПА. Сред тях са актрисата Джейми Лий Къртис, която съобщи, че Харис може да се има доверие и че тя е посочила опит по време на тестванията, както и че е разгорещен бранител на правата на дамите и на цветнокожите и че нейното обръщение е обръщение за вяра и за единение за Америка във време на огромно национално разделяне.

Подкрепа пристигна и от артиста Джон Леджънд, който прикани хората да изберат Камала Харис за президент на Съединени американски щати. Певицата Кейти Пери изпя в поддръжка на Харис няколко реда от парчето си „ Женски свят “. Актрисата Ейми Шумър съобщи, че поддържа Харис, а певицата Ариана Гранде показа в обществените си канали поста, с който Байдън поддържа Камала Харис.

Актрисата Бет Мислър назова Байдън „ същински американски родолюбец “ поради решението му и го дефинира като „ приказен президент “. Възхищение от достиженията на Байдън изрази и телевизионната водеща Елън Де Дженерис. Актьорът Марк Хамил съобщи, че Байдън е възстановил честността, достолепието и целокупността на президентския пост след четири години на кавги, неистини, безпорядък и закононарушения, визирайки ръководството на Тръмп. Певицата и актриса Барбра Стрейзънд също сподели, че Байдън ще се впише в историята като президент, постигнал обилни неща по време на мандата си.
За още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР