СподелиВарненската галерия Папийон“ представя второ издание на своя проект Диалози“,

...
СподелиВарненската галерия Папийон“ представя второ издание на своя проект Диалози“,
Коментари Харесай

Варненската галерия „Папийон“ представя второ издание на своя проект „Диалози“ с участието на десет български художници

Сподели
Варненската изложба „ Папийон “ показва второ издание на своя план „ Диалози “, в който, които си партнират в основаването на творби по дадена тематика. В предизвикването тази година са работили Ангелика Радева и Валери Чакалов по тематика „ Докосване “; Веселин Начев и Гълъб Гълъбов – „ Обикновено “; Димитър Чолаков и Милчо Талев интерпретират концепцията за „ Дим “; Иво Бистрички и Ралица Стоицева – „ Левитация “; Марияна Маринова и Мими Добрева – „ Езерото “.

Идеята е на галеристката Виктория Митева. За Българска телеграфна агенция тя изясни, че се стопира на петима участници съгласно тяхната стилистиката и им дава опцията те да изберат своя събеседник и тематика в плана. Почти постоянно обаче се оказва, че нейната концепция за сътрудник съответствува с тяхната. Екипът на галерията посредничи в диалозите на създателите и избора на формат на творбите. „ Искам да се получи диалог на остарели тематики по нов метод и считам, че резултатът е не говорилня на хора, които мъчно намират нещо общо, а почитание на труда, концепцията и гения на сътрудника и това се усеща при всеки “, показа Митева. 

Това е една доста забавна галерия, която провежда изложба „ Папийон “, изрази мнение художникът Димитър Чолаков. Според него се получава параленост сред двама създатели с техните концепции, само че също по този начин и сред всички участници. „ Ако се върнем обратно във времето ще забележим, че художниците са разговаряли освен със себе си, а и с сътрудниците си и това е извънредно значимо. Рисуването е самостоятелна активност, само че би трябвало и да се харесват нещата на другите. Изобразителното изкуство е може би най-концентрираното. В него би трябвало да реализираш концепцията си в един момент, за разлика от другите изкуства, където можеш да обсъждаш с другите това, което вършиме. Тук имаме два мига от двама създатели на една тематика “, добави той. 

Двамата с Милчо Талев от дълго време са близки другари. Чолаков счита, че тяхната тематика „ Дим “ е нереална, само че призна, че до момента в който рисувал, се сетил за детството в дома си, където имало тенекиена печка. Това на картината е топлината, която съществува преди пушека, изясни той. 

Според Талев изложбата е изключителна, тъй като събира доста разнообразни стилове, които съумяват да основат един облик, едно цяло и не стоят разпокъсано, както постоянно се случва с други общи експозиции. Хубавото е, че не се нарушава характерността на всеки, виждаме неща на равнище, които стоят хубаво обединено, сподели той. „ Ние непрекъснато водим някакви монолози, беседваме със себе си, само че с цел да се получи разговор би трябвало да има връзка сред двама души, другояче става единствено замяна на тематики и думи. За разговор би трябвало контакт, схващане, импулси, които минават от единия в другия. Той може да бъде и без думи “, добави художникът. Талев показа, че двамата с Димитър Чолаков са подготвили своето присъединяване на драго сърце, като всеки е решил по какъв начин да подходи към тематиката, рисувайки самостоятелно, без разисквания, а разговорът се случва към този момент в пространството на галерията, което точно е забавното на плана.  

Изложбата се открива довечера с осъществявания на младата флейтистка Мина Кирилова, ученик на Националното музикално учебно заведение „ Любомир Пипков “, която е лауреат на Гран при на Международния флейтов конкурс във Варна.

 

Източник БТАЗа още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР