СподелиЦеремонията по погребение на бившия кенийски премиер Райла Одинга стартира

...
СподелиЦеремонията по погребение на бившия кенийски премиер Райла Одинга стартира
Коментари Харесай

Започна погребението на бившия кенийски премиер Одинга в родното му село

Сподели
Церемонията по заравяне на някогашния кенийски министър председател Райла Одинга започва в дома му в селски регион, при строги ограничения за сигурност, откакто в столицата по време на сбогуване избухна принуждение, оповестява Асошиейтед прес.

Одинга, прочут със отбраната на демократичните полезности, ще бъде заровен с всички военни почести и в границите на обичайни ритуали, до татко си Джарамоги, който се е борил за независимостта на Кения и е бил първият вицепрезидент на страната.

Хиляди кенийци и значими представители от цяла Африка се събраха на погребението на някогашния министър-председател, който по самопризнания на мнозина е „ безвъзмезден панафриканист “.

Осемдесетгодишният Одинга умря в Индия в сряда, а тялото му беше посрещнато от голям брой опечалени в Найроби в четвъртък. По време на четирите обществени прощални церемонии през последните три дни, които събираха хиляди, при блъсканицата починаха пет души и стотици получиха пострадвания.

Въпреки неуспеха си в пет президентски акции, Одинга съумя да реализира политически съглашения с трима президенти в дни на нараснало напрежение след изборите в страната.

Президентът Уилям Руто изрази признателност в петък, като съобщи, че Одинга е съдействал за „ стабилизацията на страната “ след политическия пакт, подписан през март, след месеци на протестни дейности, в които млади кенийци нахлуха и опожариха част от Народното събрание.

Одинга несполучливо се кандидатира за ръководител на Африканския съюз, откакто преди този момент взе участие интензивно в ходатайство при разнообразни политически спорове в Африка. Бившият заместник-председател на организацията, Ерастус Мвенча, показа, че въздействието на Одинга е с необятно отражение на континента.

„ Виждам го като основна фигура в битката за второто избавление, “ сподели Мвенча, добавяйки, че доста африкански народи към момента се борят за демократични права.

Докато беше министър-председател през 2010 година, Одинга изигра решаваща роля в изменението на конституцията. След него голям брой международни водачи уважиха неговите качества като общественик, отбелязва АП.

Източник БТАЗа още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР