СподелиСпоред проф. Емилия Ченгелова, директор на Института по философия и

...
СподелиСпоред проф. Емилия Ченгелова, директор на Института по философия и
Коментари Харесай

ОБНОВЕНА Българите във възрастовата група 15-24 г. имат най-висока толерантност към сивата икономика, каза проф. Емилия Ченгелова

Сподели
Според проф. Емилия Ченгелова, шеф на Института по философия и социология към Българска академия на науките, младежите на възраст сред 15 и 24 години демонстрират най-висока приемливост към сивата стопанска система. Тя показа тези наблюдения по време на представянето на изследването за толерантността на българите към „ стопанската система в сянка “ пред парламентарната комисия по труда и обществената политика.

Изследването е извършено през лятото на 2021 година с присъединяване на 1800 души над 15 години.

Според Ченгелова, младежите в тази възрастова група са главните причинители на нарушавания и демонстрират най-голяма приемливост към сивата стопанска система.

Проблемът с толерантността към сивия бранш е доста сериозен, съобщи проф. Ченгелова. Въпреки уверенията, че сивият бранш е следен, действителността демонстрира друго – съгласно външни оценки от Световната банка и Международния валутен фонд, България остава преди всичко в Европа по дял на сивата стопанска система.

Заради сивия бранш в България се губят обилни средства за държавния бюджет, означи министърът на труда и обществената политика Борислав Гуцанов по време на съвещанието на комисията.

Младите хора освен че не крият, а даже се гордеят с работата си в сивата стопанска система, добави проф. Ченгелова. Тя уточни, че през последните години е видяно увеличение на случаите на фиктивни контракти, при които заплащането е доста под действителното и част от сумата се получава „ на ръка “.

Иститутът по философия и социология е създал нов показател за толерантността към сивата стопанска система, който се състои от 30 знака. Според проф. Ченгелова, показателят демонстрира, че толерантността към сивия бранш е 74,7 пункта, а измежду младите доближава над 90 пункта. Повече от половината участници в изследването са подготвени да работят без трудов контракт, а 30-40% към този момент са го правили.

Основните аргументи за появяването и разпространяването на „ сивата стопанска система “, посочени от участниците, включват ниския риск от разобличаване на нарушавания, корупцията, която подкопава доверието в институциите, желанието за работа непременно, занижените заплати в легалните предприятия, отговорностите и устрема за по-високи приходи, както и неефективния надзор от страна на страната.

За ограничение на сивата стопанска система е належащо да се вземат ограничения за прекъсване на работата без контракти и фиктивните връзки, дружно с възстановяване на контрола върху труда от страна на Инспекцията по труда. Препоръчва се също по този начин реализиране на осведомителни акции, както и разпространение на положителни образци на работодатели, които работят правилно, съобщи проф. Ченгелова.

Сред другите оферти за битка с „ сивата стопанска система “ е преформулирането на концепцията, че работата в нея е стопански по-изгодна спрямо правилното държание.

Необходимо е да се основат условия, при които „ сенчестите “ работодатели и служащите в сивата стопанска система да бъдат стопански ощетени. Според проф. Ченгелова, значими са и ограниченията за създаване на правна просвета в популацията, посредством въвеждане на образователни предмети като „ Основи на трудовото законодателство “ и „ Основи на осигурителното законодателство “ за учениците от по-високите класове и за студенти.

Източник БТАЗа още забавни вести, изявленията, разбори и мнения харесайте!
Източник: debati.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР